Europejski Kodeks Walki z Rakiem 2014/15

Kraków 28.01.2015r.

Sprawozdanie – Szkoła Podstawowa nr 89 w Krakowie

Promocja Zaleceń EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIEM

Od 2011r. aktywnie uczestniczymy w spotkaniach, konferencjach promujących zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem w Tarnowie i Krakowie. Trzy lata temu przygotowaliśmy film promujący nasze działania, który zdobył wyróżnienie jako szkoła promująca zalecenia kodeksu w ramach konkursu organizowanego przez Tarnowski Ośrodek Onkologiczny Wojewódzkiego Szpitala w Tarnowie i Kuratorium Oświaty w Krakowie – Delegatura w Tarnowie

Przeszkoliliśmy nauczycieli swojej jak i sąsiednich szkół w tym zakresie, odbyły się również spotkania z rodzicami dodatkowo uczniowie przygotowali ulotki promujące zalecenia kodeksu od 2 lat na szkolnym korytarzu mamy gazetkę ścienną poświęconą tej tematyce. W zeszłym roku szkolnym prawdziwym ukoronowaniem naszych działań był festyn „Czas na zdrowie” w których zaangażowaliśmy całą społeczność szkolną w tym rodziców, dziadków oraz mieszkańców okolicznych osiedli.

Działania zrealizowane i zaplanowane na rok szkolny 2014/2015.

 1. W październiku 2014r. odnowiliśmy certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Prezentacja multimedialna z działań dostępna jest na stronie Kuratorium Oświaty w Krakowie jako szkoły dobrych praktyk.
 2. Posiadamy również certyfikaty: „Bezpiecznej Szkoły” i „Szkoły w ruchu”.
 3. Dbamy o aktywność naszych uczniów poprzez uczestnictwo w zajęciach sportowych w ramach lekcji oraz dodatkowych zajęć pozalekcyjnych: piłka nożna, ręczna, siatkówka, koszykówka, zespół chirliderek, lodowisko, basen. Uczniowie z sukcesami reprezentują nas w zawodach sportowych.
 4. Potrafimy zagospodarować przerwy śródlekcyjne na których uczniowie mogą się poruszać w ramach akcji: „Roztańczone przerwy” albo zjeść drugie śniadanie w specjalnie przygotowanych salach. Mają do dyspozycji miejsca przeznaczone do gier i zabaw na przerwach śródlekcyjnych. W czasie lekcji uczniowie mają prowadzoną gimnastykę śródlekcyjną.
 5. We wrześniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Teście Coopera, który był jednym z elementów imprezy sportowo – rekreacyjnej dla dzieci, młodzieży i mieszkańców naszego miasta pt. „MŁODZIEŻ NA START – KRAKÓW KIERUNEK SPORT” organizowanej na terenie MOS na os. Szkolnym 39.
 6. W październiku uczestniczyliśmy w biegu wokół Zalewu Nowohuckiego w ramach akcji – Nowohucka Szkoła Biega. W biegu rywalizowało 270 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Organizatorem imprezy był Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków – Wschód, Porozumienie Dzielnic Nowohuckich, MKS Krakus, Fundacja Nowe Centrum.
 7. Braliśmy udział w biegu „Bieg po Unii Europejskiej” z dużym zaangażowaniem nie tylko ze strony uczniów, ale rodziców i dziadków.
 8. Uczestniczymy w projektach i programach prozdrowotnych takich jak: „Mleko i owoce w szkole”, ,,Mam kota na punkcie mleka’, ,,Nie pal przy mnie proszę’’, ,,Czyste powietrze wokół nas’’, ,,Trzymaj formę. W realizacje tych programów zaangażowani są nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele oraz rodziny naszych uczniów. Najmłodsi uczniowie piszą listy do rodziców w ramach akcji „Nie pal przy mnie proszę”.
 9. Obecnie w szkole jesteśmy w trakcie realizacji dwóch innowacji dotyczących zdrowia i rozwijania pasji i kreatywności „Wiem co jem czyli jak uczniowie Szkoły Podstawowej nr89 w Krakowie dbają o zdrowie” oraz „ Tajemnice doświadczeń i eksperymentów przyrodniczych”. W ramach tych innowacji zrealizowaliśmy:
  1. Wrzesień – Tydzień ekologii – wystawa dinozaurów przygotowanych przez uczniów klas 0-3 wspólnie z wychowawcami i rodzicami, pokaz doświadczeń ekologicznych, konkurs wiedzy ekologicznej, plakaty informujące o akcji. Uczniowie klas 5 i 6 badali stan środowiska na naszym osiedlu, wyniki przedstawiono na apelach przyrodniczych, w celu uświadomienia ile od nas samych zależy, aby zdrowo żyć.
  2. Październik – warsztaty owocowo-warzywne dla klas 0-4 warsztaty przygotowane i przeprowadzone przez uczniów klas 5, 6 naszej szkoły, gdzie uczniowie samodzielnie przygotowali zdrowe surówki, uczestniczyli w ciekawych zabawach z dużym zaangażowaniem – (warsztaty przeprowadzono wśród 480 uczniów w każdej klasie 0-4 osobno). Uczniowie klas młodszych byli zachwyceni i część z nich na pewno takie surówki będzie serwować swoim rodzinom.
  3. Listopad – Pokaz iluzji i magii z wykorzystaniem produktów spożywczych w ramach zabawy andrzejkowej.
  4. Styczeń - projekt uczniowski organizowany przez uczniów klas 6 dla społeczności szkolnej pt.,,Bez śniadania nie ma nauczania” oraz projekt przyrodniczy organizowany przez uczniów klas 5 dla społeczności szkolnej pt.,, Czyste powietrze w Krakowie- alarm smogowy”.
  5. Przed nami luty- czerwiec 2015r.

-pokaz doświadczeń przyrodniczych Festiwal Nauki

- warsztaty: Jak czytać etykiety produktów spożywczych?

- projekt: „Czyste powietrze wokół nas”

- Dni Zdrowia (ostatni tydzień maja)

Dzień z okularami przeciwsłonecznymi i czapeczką

Dzień z wodą mineralną

Dzień owocowo – warzywny

Mówimy nie papierosom

Olimpiada sportowa

 1. Na lekcjach i zajęciach dodatkowych propagujemy zdrowy tryb życia nie tylko dotyczący zdrowego odżywiania, ale prowadzimy spotkania dotyczące walki z nałogami i zdrowia psychicznego. Warsztaty konkursy plakaty, scenki dramowe dotyczące walki z nałogami alkohol, nikotyna, narkotyki.

W grudniu odbyły się warsztaty przeprowadzone przez studentki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie dla klas 6 „Alkohol kradnie wolność”.

W styczniu zorganizowano warsztaty przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie „Emocjo daj się poznać” dla klas 5-6.

Spotkanie integracyjne dla klas 1 „Rodzina razem się trzyma” konkurencje i wspólne zabawy z uczniami, rodzicami i nauczycielami to impreza która odbyła się w listopadzie. W ten sposób zachęcaliśmy całe rodziny do aktywnego spędzania wolnego czasu.

 1. Współpracujemy z przychodnią na naszym osiedlu, przedszkolami w najbliższej okolicy, ze Strażą Miejską i Policją oraz Radą Dzielnicy XV w Krakowie, Fundacją Kronenberga. Realizujemy projekty Fundacji Banku Ochrony Środowiska.
 2. Uczniowie przygotowują, a następnie podczas dni otwartych dla rodziców wspólnie z nauczycielami propagują profilaktykę badań w kierunku raka piersi, raka jelita, czerniaka skóry.
 3. W szkole posiadamy gabinet pielęgniarki szkolnej i stomatologa już od najmłodszych lat propagujemy zdrowy styl życia. Uczestniczy w bezpłatnych programach prozdrowotnych Urzędu Miasta Krakowa takich jak badanie wad postawy oraz fluoryzacja. Uczestniczymy w projekcie Orkiestry Świątecznej Pomocy” – „Ratujemy i uczymy ratować” już uczniowie klas 2 uczą się jak udzielić pierwszej pomocy. Dla klas 4-6 szkolenia prowadzą wolontariusze PCK.
 4. Uczestniczymy i jesteśmy w trakcie realizacji projektu – „Baw się i ucz – świetlica przyjazna uczniowi” – chcemy udowodnić, że nasza świetlica szkolna to doskonałe miejsce do nauki i zabawy.
 5. Nasi uczniowie zamiast siedzieć w domu podczas ferii zimowych i wakacji mogą wziąć udział w akcji: „Zima w szkole”, „Lato w szkole” podczas tych dni organizujemy ciekawe zajęcia na terenie szkoły jak i poza nią.
 6. Na stronie internetowej szkoły sp89krakow.pl zamieszczamy ciekawe artykuły dotyczące zdrowia dla rodziców i nie tylko. Oto tematyka niektórych z nich: „Jak pomóc dziecku być zdrowym”, „Jedz sezonowo – kupuj lokalnie”, „Mądre żywienie, zdrowe pokolenie”, „Sport to zdrowie, uroda i dobry humor”. Promujemy zalecenia europejskiego kodeksu walki z rakiem publikując artykuły w lokalnym czasopiśmie ,, AVE” , dostępnym dla   kilku tysięcy mieszkańców dzielnicy XV Krakowa.
 7. Nauczyciele szkolą się, a potem dzielą się wiedzą z innymi. W ostatnim czasie organizowaliśmy szkolenia rad pedagogicznych takie jak: "Wpływ zanieczyszczeń powietrza na stan zdrowia mieszkańców Krakowa”, "Choroby układu oddechowego i alergie”, "Edukacja globalna”, w celu uświadomienia nauczycielom problemów cywilizacyjnych. Staramy się działać systemowo, aby każdym kroku uświadamiać uczniom, ich rodzinom jak wiele od nich zależy. Każdy jest kowalem swojego zdrowia.
 8. Realizujemy projekty UNICEF, organizując pomoc dla dzieci z krajów afrykańskich.

Wiemy, że nasze działania będą w przyszłości procentować i jeśli uczniowie od najmłodszych lat nabędą zdrowych nawyków to będą się nimi kierować w przyszłości.

zdr1

 

Komunikaty

Kontakt z sekretariatem szkoły możliwy jedynie pod numerem telefonu

660 63 73 73


 Nowy adres mailowy: sekretariat@sp89krakow.p


 

 Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 89

os. Piastów 34a
31-624 Kraków

Nr Konta:   Bank PKO  BP  69 1020 2906 0000 1802 0355 6321

slonko

edziennik

edziennik

spzlink2

naszeszkoly

ewidencja

bezpieczne wakacje

kuratorium

portal krakowa

Zintegrowana Policja

logo oke

grosik

Uniwersytet Dzieci logo kolor

logo ppp

sieciaki

logoBIP