ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE
OBSZAR 7: ZACHĘCANIE UCZNIÓW DO PODEJMOWANIA AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ.
Uczniowie naszej szkoły zachęcani są do aktywności fizycznej poprzez prezentacje sylwetek sportowców. Jednym z takich spotkań były zajęcia pozalekcyjne z Łukaszem Kościelniakiem - zawodnikiem Juvenii Kraków oraz małopolskim oficerem rozwoju rugby z ramienia Polskiego Związku Rugby. Zajęcia prowadzone przez pana Kościelniaka były doskonałą propozycją rozwoju fizycznego , zabawy i rywalizacji sportowej.
Na terenie szkoły prowadzone są zajęcia pozalekcyjne z piłki ręcznej, siatkówki, piłki nożnej i jujitsu. Kilku chłopców rozwija swoje zainteresowania w klubach sportowych, między innymi w klubie Wisła.
Na stronie internetowej naszej szkoły umieszczane są artykuły propagujące zdrowy styl życia wśród uczniów i rodziców. Poniżej artykuły o zdrowiu:
Sport to zdrowie , uroda i dobry humor!
Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku wszystko, co najlepsze.Czy zastanawiamy się jednak, co dla naszego dziecka jest faktycznie najlepsze i czy potrafimy tak je wychowywać, żeby stworzyć mu największe szanse na osiągnięcie życiowego sukcesu?
W rozwoju dziecka szczególnie ważne jest zdrowie. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na zdrowie jest sposób żywienia i aktywność fizyczna. Wraz z rozpoczęciem nauki w szkole spontaniczność i codzienną zabawę zastępują wyczerpujące obowiązki, wymagające koncentracji uwagi. Żeby zapobiec przeciążeniom układu nerwowego nauczyciele organizują w szkole różne formy aktywności takie jak przerwy śródlekcyjne, zabawy z muzyką i tańcem ,gry dydaktyczne, zajęcia wychowania fizycznego.
Rodzice mogą wspomóc rozwój własnego dziecka lub niestety opóźnić przez różne zaniedbania. Zabawa rodzica z dzieckiem na świeżym powietrzu, wykorzystująca podstawowe formy ruchu takie jak bieg, skok ,rzut czy chwyt będą rozwijały zdolności motoryczne i ruchowe dziecka. Taka zabawa daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i miłości , zrekompensuje wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, sprzyjającej deformacji sylwetki.
Poprawia pamięć i koncentrację, obniża ciśnienie krwi to nie super tabletka to spacer .
Umiarkowanie szybki marsz to świetny sposób na dotlenienie organizmu. Ruszając się musimy szybciej i głębiej oddychać, a zatem więcej tlenu dociera do płuc, co zwiększa ich pojemność.
Zrelaksowani na spacerze rodzice na pewno szybciej uporają się z obowiązkami codziennymi, a dzieci z odrobieniem pracy domowej. Na pewno po spacerze dzieci będą lepiej spać, a rano z większą ochotną rozpoczną pełen wyzwań dzień.
Korzyści z uprawiania sportu oraz podejmowanie wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej kojarzymy zwykle z kondycją, ale mało kto wie, że świetnie wpływa to na zdrowie psychiczne. Często nie chce się nam ćwiczyć , bo jesteśmy zmęczeni lub w słabym nastroju i wtedy nie ma nic lepszego na poprawę formy jak sport!
Biegnijmy zatem po zdrowie! Oczywiście z naszymi dziećmi.
Więcej artykułów na stronie internetowej szkoły.
W ostatnich latach niepokojąco pogarsza się stan zdrowia dzieci i młodzieży. Bardzo istotnym problemem jest otyłość. Podwoiła się liczba dzieci z nadwagą. Otyłość powoduje choroby do niedawna kojarzone z ludźmi w podeszłym wieku takie jak cukrzyca, choroby sercowo- naczyniowe, nadciśnienie tętnicze. Stan zdrowia wiąże się ze stylem życia dzieci, w tym ze sposobem żywienia oraz aktywnością ruchową. W porównaniu do ubiegłych lat obserwujemy wzrost liczby godzin spędzanych przez dzieci w sposób bierny. Dzieci coraz dłużej oglądają telewizję oraz grają w gry komputerowe. Dość niepokojącym zjawiskiem jest brak dzieci na boiskach sportowych po zajęciach dydaktycznych w szkole. Jest jednak dobra wiadomośc epidemia otyłości i nadwagi jest odwracalna.
To ruch i prawidłowe odżywianie są szansą na zdrowie młodego pokolenia. Od najmłodszych lat należy wyrabiać w dzieciach właściwe nawyki żywieniowe i pokazać, że jedzenie zdrowe nie oznacza niesmaczne i nudne. Dieta dziecka powinna składać się z 4-5 regularnie spożywanych posiłków, być bogata w wapń, żelazo i witaminy. Uwzględniać mleko i jego przetwory, ryby, chudy drób, uwzględniać wszystkie rodzaje potraw z ograniczeniem tych tłustych, być uboga w cukier, słodycze oraz sól . Należy pić około 2 litrów wody dziennie. Są w naszej szkole uczniowie, którzy wiedzą jak powinien wyglądać zdrowy posiłek. Zobaczmy na zdjęciach.
Drugie śniadanie odgrywa ważną rolę w życiu ucznia. Zbyt długa przerwa między posiłkami powoduje uczucie głodu. Wpływa to niekorzystnie na zdolność do uczenia się, gdyż: zmniejsza zdolność do koncentracji uwagi i aktywność na lekcjach.