Mądre żywienie, zdrowe pokolenie

    W ostatnich latach  niepokojąco pogarsza się  stan zdrowia dzieci i młodzieży.  Bardzo istotnym problemem  jest otyłość. Podwoiła się liczba dzieci z nadwagą. Otyłość  powoduje choroby do niedawna kojarzone z ludźmi  w podeszłym wieku  takie jak cukrzyca,  choroby sercowo- naczyniowe, nadciśnienie tętnicze. Stan zdrowia wiąże się ze stylem  życia dzieci, w tym ze sposobem żywienia oraz aktywnością ruchową. W porównaniu do ubiegłych lat obserwujemy  wzrost liczby godzin spędzanych  przez dzieci w sposób bierny. Dzieci coraz dłużej oglądają telewizję oraz grają w gry komputerowe.  Dość niepokojącym zjawiskiem jest brak dzieci na boiskach sportowych  po zajęciach dydaktycznych w szkole.  Jest jednak dobra wiadomośc epidemia otyłości i nadwagi jest odwracalna.

piramida

To ruch i prawidłowe odżywianie są szansą na zdrowie młodego pokolenia.  Od najmłodszych  lat należy wyrabiać  w dzieciach właściwe nawyki żywieniowe  i pokazać, że jedzenie zdrowe nie oznacza  niesmaczne i nudne.  Dieta  dziecka powinna składać się  z 4-5  regularnie  spożywanych  posiłków, być bogata w wapń, żelazo i witaminy. Uwzględniać    mleko i jego przetwory, ryby, chudy drób, uwzględniać wszystkie  rodzaje potraw z ograniczeniem  tych tłustych, być uboga w cukier, słodycze  oraz sól . Należy pić około 2 litrów wody dziennie. Są w naszej szkole uczniowie, którzy wiedzą jak powinien wyglądać zdrowy posiłek.  Zobaczmy na zdjęciach.

Komunikaty

Kontakt z sekretariatem szkoły możliwy jedynie pod numerem telefonu

660 63 73 73


 Nowy adres mailowy: sekretariat@sp89krakow.p


 

 Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 89

os. Piastów 34a
31-624 Kraków

Nr Konta:   Bank PKO  BP  69 1020 2906 0000 1802 0355 6321

slonko

edziennik

edziennik

spzlink2

naszeszkoly

ewidencja

bezpieczne wakacje

kuratorium

portal krakowa

Zintegrowana Policja

logo oke

grosik

Uniwersytet Dzieci logo kolor

logo ppp

sieciaki

logoBIP