Banan fairtrade pilnie poszukiwany!

W dniu 24 maja 2016r uczniowie klasy 6d przedstawili klasom 4-6 projekt z zakresu edukacji globalnej pt. „Cała prawda o bananie- ciemna strona banana”. Społeczność uczniowską zapoznawano z terminem Fair Trade.


Fair Trade (sprawiedliwy handel) to ruch społeczny, mający na celu pomoc w rozwoju krajów Globalnego Południa. Sprawiedliwy Handel dąży do wyeliminowania ubóstwa z krajów Południa poprzez zapewnienie upośledzonym społecznie producentom w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej równych szans dostępu do rynku w krajach Północy. Rzuca on wyzwanie niesprawiedliwym praktykom handlowym, które utrzymują ludzi w nędzy. Główne zasady Sprawiedliwego Handlu
• szacunek i troska dla ludzi i środowiska, stawianie ludzi przed zyskiem;
• tworzenie producentom środków i możliwości w celu poprawy ich warunków życia i pracy;
• rozwój obustronnie korzystnych relacji pomiędzy sprzedawcami i nabywcami;
• wzrost świadomości na temat sytuacji kobiet i mężczyzn jako producentów i handlowców;
• promocja równych szans dla kobiet;
• ochrona praw kobiet, dzieci i ludności tubylczej.
W czasie realizacji projektu uczniowie przedstawili prezentacje multimedialną o produkcji banana, krzyżówki, bingo bananowe, film o pracy na plantacji bananów, zabawę integracyjną „Płyną statki z bananami”. Aktywni uczniowie zostali nagrodzeni owocami.
Produkty z certyfikatem Fair trade to w Polsce towar deficytowy i rzadki. Sprawiedliwe owoce, kawę czy kakao można kupić jedynie w dużych miastach, zaledwie w kilku sklepach. Wygląda na to, że właściciele supermarketów i innych sklepów spożywczych nie wiedzą, że chcemy kupować owoce wyprodukowane zgodnie z zasadami Sprawiedliwego Handlu. Dlatego MUSIMY IM O TYM POWIEDZIEĆ!
W sklepach, w których robimy codzienne zakupy, pytajmy o banany Fairtrade. Jeżeli co tydzień spora grupa osób będzie domagała się powiększenia asortymentu o Fairtrade’owe owoce, właścicielom sklepów na pewno da to do myślenia.
W projekcie brali udział następujący uczniowie: Tymoteusz Gorczański, Anna Grabka, Anna Kiszka, Emilia Ciemierkiewicz, Kornelia Zając, Miłosz Strzeboński.
Zdjęcia z naszego projektu można zobaczyć poniżej.

 

Komunikaty

Kontakt z sekretariatem szkoły możliwy jedynie pod numerem telefonu

660 63 73 73


 Nowy adres mailowy: sekretariat@sp89krakow.p


 

 Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 89

os. Piastów 34a
31-624 Kraków

Nr Konta:   Bank PKO  BP  69 1020 2906 0000 1802 0355 6321

slonko

edziennik

edziennik

spzlink2

naszeszkoly

ewidencja

bezpieczne wakacje

kuratorium

portal krakowa

Zintegrowana Policja

logo oke

grosik

Uniwersytet Dzieci logo kolor

logo ppp

sieciaki

logoBIP