W dniu 24 maja 2016r uczniowie klasy 6d przedstawili klasom 4-6 projekt z zakresu edukacji globalnej pt. „Cała prawda o bananie- ciemna strona banana”. Społeczność uczniowską zapoznawano z terminem Fair Trade.
Fair Trade (sprawiedliwy handel) to ruch społeczny, mający na celu pomoc w rozwoju krajów Globalnego Południa. Sprawiedliwy Handel dąży do wyeliminowania ubóstwa z krajów Południa poprzez zapewnienie upośledzonym społecznie producentom w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej równych szans dostępu do rynku w krajach Północy. Rzuca on wyzwanie niesprawiedliwym praktykom handlowym, które utrzymują ludzi w nędzy. Główne zasady Sprawiedliwego Handlu
• szacunek i troska dla ludzi i środowiska, stawianie ludzi przed zyskiem;
• tworzenie producentom środków i możliwości w celu poprawy ich warunków życia i pracy;
• rozwój obustronnie korzystnych relacji pomiędzy sprzedawcami i nabywcami;
• wzrost świadomości na temat sytuacji kobiet i mężczyzn jako producentów i handlowców;
• promocja równych szans dla kobiet;
• ochrona praw kobiet, dzieci i ludności tubylczej.
W czasie realizacji projektu uczniowie przedstawili prezentacje multimedialną o produkcji banana, krzyżówki, bingo bananowe, film o pracy na plantacji bananów, zabawę integracyjną „Płyną statki z bananami”. Aktywni uczniowie zostali nagrodzeni owocami.
Produkty z certyfikatem Fair trade to w Polsce towar deficytowy i rzadki. Sprawiedliwe owoce, kawę czy kakao można kupić jedynie w dużych miastach, zaledwie w kilku sklepach. Wygląda na to, że właściciele supermarketów i innych sklepów spożywczych nie wiedzą, że chcemy kupować owoce wyprodukowane zgodnie z zasadami Sprawiedliwego Handlu. Dlatego MUSIMY IM O TYM POWIEDZIEĆ!
W sklepach, w których robimy codzienne zakupy, pytajmy o banany Fairtrade. Jeżeli co tydzień spora grupa osób będzie domagała się powiększenia asortymentu o Fairtrade’owe owoce, właścicielom sklepów na pewno da to do myślenia.
W projekcie brali udział następujący uczniowie: Tymoteusz Gorczański, Anna Grabka, Anna Kiszka, Emilia Ciemierkiewicz, Kornelia Zając, Miłosz Strzeboński.
Zdjęcia z naszego projektu można zobaczyć poniżej.