Jaki mam wpływ na klimat? Wiem, rozumiem, działam

Uniwersytet Dzieci wraz z naukowcami od sześciu lat rozbudza ciekawość dzieci i wtajemnicza je w arkana nauki.

Szkoła Podstawowa nr 89, w ramach ponad dwuletniej współpracy, i jako jedna z dwóch szkół w Krakowie, bierze udział w kolejnym Projekcie Uniwersytetu pod nazwą: „Jaki mam wpływ na klimat?  Wiem, rozumiem, działam”. Jest on współfinansowany przez Ministerstwo Środowiska.

W dniu 20.09.2013r. odbył się w szkole wykład inaugurujący Projekt Edukacji Klimatycznej, na którym uczniowie kl. IV-VI próbowali znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytania: Czy grozi nam epoka lodowcowa i czy morza i oceany zaleją lądy? Czy CO2, które emitowane jest do atmosfery przez człowieka to główny powód zmian klimatycznych na Ziemi?

Wykład pt.: „Technologiczne możliwości redukcji CO2" dla klas starszych prowadził mgr Andrzej Mitur, natomiast  27.09.2013r. wykładowcą tematu Czy czeka nas epoka lodowcowa? dla klas I-III była dr Katarzyna Śnigórska. Po zajęciach uczniowie znali już odpowiedź na te pytania i wiedzieli o wiele więcej! Wykłady były bogato ilustrowane doświadczeniami, pozwoliły uczniom zrozumieć potrzebę dbania o środowisko, na które mamy wpływ zmieniając nasze codzienne zachowania oraz dzięki nowoczesnym technologiom wytwarzania energii. Po wykładach nauczyciele przeprowadzali warsztaty przygotowane w ramach projektu. W klasach I-III przygotowywali z uczniami makiety nowoczesnego domu, pokazując zachowania poszczególnych członków rodziny, które sprzyjają redukcji CO2 do atmosfery.  Podczas warsztatów dla klas IV-VI nauczyciele wykonywali z uczniami modele elektrowni zasilanych odnawialnymi źródłami energii, aby zilustrować ich budowę i sposób działania, a tym samym pozwolić dzieciom wywnioskować, czy takie źródła energii są alternatywą dla konwencjonalnych rozwiązań, i jaki mają wpływ na emisję CO2 do atmosfery.

Naukowcy są zgodni, że źródło zmian klimatycznych ma kilka przyczyn. Cześć z nich jest wywołana przez czynniki naturalne, za część odpowiadamy my - ludzie, mieszkańcy Ziemi. Każdy z nas może przyczynić się jednak do poprawy stanu środowiska przyrodniczego. Wystarczy wyrobić w sobie dobre praktyki i nawyki, jak: oszczędzanie wody, segregowanie odpadów lub korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Cieszy zainteresowanie dzieci tematem ekologicznym.

Od najmłodszych lat uczmy się żyć w zgodzie z naturą!

 

A pod tym linkiem  filmik dotyczący zajęć Uniwersytetu Dzieci w naszej szkole :)

Komunikaty

Kontakt z sekretariatem szkoły możliwy jedynie pod numerem telefonu

660 63 73 73


 Nowy adres mailowy: sekretariat@sp89krakow.p


 

 Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 89

os. Piastów 34a
31-624 Kraków

Nr Konta:   Bank PKO  BP  69 1020 2906 0000 1802 0355 6321

slonko

edziennik

edziennik

spzlink2

naszeszkoly

ewidencja

bezpieczne wakacje

kuratorium

portal krakowa

Zintegrowana Policja

logo oke

grosik

Uniwersytet Dzieci logo kolor

logo ppp

sieciaki

logoBIP