W średniowiecznym skryptorium

W piątek 6.12.2013 r. klasy 5c i 4a zwiedziły opactwo Benedyktynów w Tyńcu i wzięły udział w warsztatach „W średniowiecznym skryptorium”. Wycieczkę poprzedziły zajęcia czytelnicze „Książka na przestrzeni dziejów”, prowadzone w szkole przez nauczyciela bibliotekarza.

Spacerowaliśmy wokół dziedzińca podziwiając zakole Wisły, zwiedziliśmy kościół św. Piotra i Pawła, w ciszy chodziliśmy po klasztornych krużgankach i słuchaliśmy opowieści przewodniczki o burzliwych dziejach tynieckiego opactwa, a także o życiu codziennym mnichów, ich modlitwie i pracy.

W skryptorium uczniowie przypomnieli sobie podstawowe pojęcia z dziejów książki, podziwiali oryginalne, spisywane na pergaminach kodeksy średniowieczne, a zasiadając przy specjalnym pulpicie, posługując się gęsim piórem i kałamarzem, każdy z nich mógł osobiście spróbować, jak pracowali zakonni skrybowie. Dzieci otrzymały pamiątkowe certyfikaty.

Po powrocie do szkoły na wszystkich czekała kolejna atrakcja – słodka niespodzianka od św. Mikołaja.

Elżbieta Furtak-Wiśniewska

i Wychowawcy kl. IVa i Vc