Biblioteczne opowieści

We wrześniu odbył się w naszej bibliotece cykl spotkań z nowymi czytelnikami. Uczniowie złożyli uroczyste „Przyrzeczenie Czytelnika” a następnie, po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyli książki ze szkolnej biblioteki.

2

1

13.10.2015 r. w Akademii Ignatianum w Krakowie odbyło się szkolenie dla nauczycieli bibliotekarzy "Uwaga! Alarm! Smogosmok!".
Szkolenie było połączone z promocją książki, pt. "Uwaga! Alarm! Smogosmok!". To pierwsza propozycja dla dzieci traktująca o problemie zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak można sobie radzić z tym problemem. Co to jest SMOG, skąd się bierze, co się w nim znajduje i jak można mu się przeciwstawić. Celem książki, kierowanej do dzieci, rodziców i nauczycieli, jest przede wszystkim uświadomienie i edukacja do działań ekologicznych i zdrowotnych.
Wydawcą książki autorstwa Anny Kaszuby-Dębskiej jest Fundacja Krakowski Alarm Smogowy. Publikacja została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Uwaga! Książka jest dostępna w naszej bibliotece szkolnej. Zapraszam uczniów do zapoznania się z tą ważną dla Krakowian w każdym wieku publikacją.

W piątek, 23.10.2015 r. została zorganizowana wycieczka z biblioteki szkolnej dla grupy najlepszych czytelników z klas IIIe i IIIb na spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem do Filii nr 8 Nowohuckiej Biblioteki Publicznej.
Pan Wojciech Widłak jest autorem wielu ciekawych i niezwykle popularnych książek dla dzieci. Jest również sympatycznym gawędziarzem. Na początku zaskoczył wszystkich nieco swoim strojem, bo któż dzisiaj występuje w meloniku i z ozdobną muszką?
Autor opowiedział o tym, skąd czerpie pomysły na opowiadania, jak zrodził się pomysł serii o Panu Kuleczce i kto Mu tę barwną postać „przedstawił”. Poznaliśmy zatem panią Elżbietę Wasiuczyńską - ilustratorkę książek dla dzieci i malarkę, (choć nie osobiście ale poprzez Jej przepiękne i barwne ilustracje w wielu książkach z różnych wydawnictw). Pisarz zajmująco opowiadał, co jest potrzebne do powstania książki. Stwierdził, że pisać można o wszystkim. Pan Wojciech z pomocą psa Pypcia, kaczki Katastrofy i dwojga uczniów w roli asystentów przeczytał fragment z książki Pan Kuleczka: Skrzydła. Zaproponował dzieciom wspólną zabawę. Ochotnicy wyciągali z kolorowego worka na pomysły tajemnicze rekwizyty, które - choć na co dzień były przedmiotami codziennego użytku (np. słuchawka prysznicowa), na spotkaniu stawały się tym, co wymyśliły dzieci. Zabawa sprawiła wszystkim dużo radości a Pan Widłak udowodnił, że pomysły do książek wszędzie, trzeba tylko chwilkę pomyśleć i po nie sięgnąć.
Na zakończenie spotkania do Pisarza ustawiła się długa kolejka „fanów” po autografy i dedykacje na książkach Jego autorstwa.
Bardzo dziękujemy Paniom: Magdzie i Dominice z Filii nr 8 NhBP za zaproszenie.

Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży
30.X.2015 r. zainaugurowaliśmy już IX edycję DKK w naszej Bibliotece Szkolnej, we współpracy z Biblioteką Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie a pod patronatem Instytutu Książki w Warszawie.
Tegoroczna ekipa to: Emilka C., Miłosz Cz.-S., Tymek G., Ania G., Marlena K., Madzia M., Diana S., Ania S., Miłosz (Młody) S., Błażej W. pod opieką pań: Elżbiety i Beaty.
Rozpoczęliśmy od wycieczki do Ośrodka Kultury.
„W 2015 roku Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida skończył 60 lat. Towarzyszy Nowej Hucie i jej mieszkańcom niemal od samego początku. Naszymi działaniami będziemy nadal inspirować, wzmacniać potencjał i więzi Nowohucian oraz poczucie odpowiedzialności za miejsce, w którym żyją.
W strukturach OKN znajdują się Kino Studyjne Sfinks, które jest producentem Nowohuckiej Kroniki Filmowej, ARTzona, Klub Kuźnia, Dział Animacji i Promocji Kultury, Pracownia Animacji Ekologicznej oraz dwie biblioteki i trzy galerie”.
(Źródło: www.okn.edu.pl)

Po zapoznaniu się z Ośrodkiem i bieżącymi wystawami udaliśmy się na pierwsze spotkanie DKKM.
Książką na październik była lektura Małgorzaty Karoliny Piekarskiej „Tropiciele”.

Nr Konta:   Bank PKO   69 1020 2906 0000 1802 0355 6321

mistrzowie kodowania