Biblioteczne opowieści

We wrześniu odbył się w naszej bibliotece cykl spotkań z nowymi czytelnikami. Uczniowie złożyli uroczyste „Przyrzeczenie Czytelnika” a następnie, po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyli książki ze szkolnej biblioteki.

2

1

 

13.10.2015 r. w Akademii Ignatianum w Krakowie odbyło się szkolenie dla nauczycieli bibliotekarzy "Uwaga! Alarm! Smogosmok!".
Szkolenie było połączone z promocją książki, pt. "Uwaga! Alarm! Smogosmok!". To pierwsza propozycja dla dzieci traktująca o problemie zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak można sobie radzić z tym problemem. Co to jest SMOG, skąd się bierze, co się w nim znajduje i jak można mu się przeciwstawić. Celem książki, kierowanej do dzieci, rodziców i nauczycieli, jest przede wszystkim uświadomienie i edukacja do działań ekologicznych i zdrowotnych.
Wydawcą książki autorstwa Anny Kaszuby-Dębskiej jest Fundacja Krakowski Alarm Smogowy. Publikacja została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Uwaga! Książka jest dostępna w naszej bibliotece szkolnej. Zapraszam uczniów do zapoznania się z tą ważną dla Krakowian w każdym wieku publikacją.

W piątek, 23.10.2015 r. została zorganizowana wycieczka z biblioteki szkolnej dla grupy najlepszych czytelników z klas IIIe i IIIb na spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem do Filii nr 8 Nowohuckiej Biblioteki Publicznej.
Pan Wojciech Widłak jest autorem wielu ciekawych i niezwykle popularnych książek dla dzieci. Jest również sympatycznym gawędziarzem. Na początku zaskoczył wszystkich nieco swoim strojem, bo któż dzisiaj występuje w meloniku i z ozdobną muszką?
Autor opowiedział o tym, skąd czerpie pomysły na opowiadania, jak zrodził się pomysł serii o Panu Kuleczce i kto Mu tę barwną postać „przedstawił”. Poznaliśmy zatem panią Elżbietę Wasiuczyńską - ilustratorkę książek dla dzieci i malarkę, (choć nie osobiście ale poprzez Jej przepiękne i barwne ilustracje w wielu książkach z różnych wydawnictw). Pisarz zajmująco opowiadał, co jest potrzebne do powstania książki. Stwierdził, że pisać można o wszystkim. Pan Wojciech z pomocą psa Pypcia, kaczki Katastrofy i dwojga uczniów w roli asystentów przeczytał fragment z książki Pan Kuleczka: Skrzydła. Zaproponował dzieciom wspólną zabawę. Ochotnicy wyciągali z kolorowego worka na pomysły tajemnicze rekwizyty, które - choć na co dzień były przedmiotami codziennego użytku (np. słuchawka prysznicowa), na spotkaniu stawały się tym, co wymyśliły dzieci. Zabawa sprawiła wszystkim dużo radości a Pan Widłak udowodnił, że pomysły do książek wszędzie, trzeba tylko chwilkę pomyśleć i po nie sięgnąć.
Na zakończenie spotkania do Pisarza ustawiła się długa kolejka „fanów” po autografy i dedykacje na książkach Jego autorstwa.
Bardzo dziękujemy Paniom: Magdzie i Dominice z Filii nr 8 NhBP za zaproszenie.

Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży
30.X.2015 r. zainaugurowaliśmy już IX edycję DKK w naszej Bibliotece Szkolnej, we współpracy z Biblioteką Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie a pod patronatem Instytutu Książki w Warszawie.
Tegoroczna ekipa to: Emilka C., Miłosz Cz.-S., Tymek G., Ania G., Marlena K., Madzia M., Diana S., Ania S., Miłosz (Młody) S., Błażej W. pod opieką pań: Elżbiety i Beaty.
Rozpoczęliśmy od wycieczki do Ośrodka Kultury.
„W 2015 roku Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida skończył 60 lat. Towarzyszy Nowej Hucie i jej mieszkańcom niemal od samego początku. Naszymi działaniami będziemy nadal inspirować, wzmacniać potencjał i więzi Nowohucian oraz poczucie odpowiedzialności za miejsce, w którym żyją.
W strukturach OKN znajdują się Kino Studyjne Sfinks, które jest producentem Nowohuckiej Kroniki Filmowej, ARTzona, Klub Kuźnia, Dział Animacji i Promocji Kultury, Pracownia Animacji Ekologicznej oraz dwie biblioteki i trzy galerie”.
(Źródło: www.okn.edu.pl)

Po zapoznaniu się z Ośrodkiem i bieżącymi wystawami udaliśmy się na pierwsze spotkanie DKKM.
Książką na październik była lektura Małgorzaty Karoliny Piekarskiej „Tropiciele”.

Komunikaty

Kontakt z sekretariatem szkoły możliwy jedynie pod numerem telefonu

660 63 73 73


 Nowy adres mailowy: sekretariat@sp89krakow.p


 

 Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 89

os. Piastów 34a
31-624 Kraków

Nr Konta:   Bank PKO  BP  69 1020 2906 0000 1802 0355 6321

slonko

edziennik

edziennik

spzlink2

naszeszkoly

ewidencja

bezpieczne wakacje

kuratorium

portal krakowa

Zintegrowana Policja

logo oke

baner kompetencje na szostke

Uniwersytet Dzieci logo kolor

akademiaprzyszlosci

logo ppp

sieciaki

logoBIP