XIII Małopolskie Dni Książki „Książka i róża” 2014

„Ideą nadrzędną Małopolskich Dni Książki jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt ten przypomina również, że książka może być ciekawym pomysłem na prezent. Księgarnie, które w tym roku przyłączyły się do projektu obniżyły cenę kupowanych w tych dniach książek oraz dołączyły do nich różę” (http://www.ksiazkairoza.pl/).

Tradycyjnie już nasza biblioteka przyłączyła się do obchodów Małopolskich Dni Książki „Książka i róża”.

Braliśmy udział w konkursie „Drzewo recenzji”, w którym Janina Bielawska z kl. Va została laureatką wyróżnienia.

 

1 Janina Bielawska

 Janina Bielawska

Biblioteka naszej szkoły wzbogaciła się o kilka pięknie wydanych książek dla dzieci, których sponsorem było wydawnictwo Znak Emotikon.

2 Nagroda od Wydawnictwa Znak Emotikon dla naszej Biblioteki 

Nagroda od Wydawnictwa Znak Emotikon dla naszej Biblioteki

           

Kolejną atrakcją stała się wycieczka z uczniami kl. IV i V do WBP.

2A Uczestnicy wycieczki przed gmachem WBP Uczestnicy wycieczki przed gmachem WBP

Najpierw udaliśmy się do Oddziału dla Młodzieży na spotkanie z p. Mariuszem Wollnym – autorem książek dla dzieci i młodzieży, twórcą książek historyczno-obyczajowych (w tym cyklu kryminałów historycznych o przygodach Kacpra Ryxa oraz Krew Inków, rzecz o awanturnikach końca XVIII wieku), przewodnika po Krakowie Tropem smoka, bajeczny przewodnik po magicznym Krakowie dla dzieci i młodzieży a także biografii Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II -  Jak Lolek został papieżem, napisanej dla najmłodszych czytelników. Autor zajmująco opowiadał o swoim zamiłowaniu do historii, Krakowa i literatury a także bardzo ciekawie i wyczerpująco odpowiadał na pytania czytelników. Po zakończeniu spotkania można było przez chwilę porozmawiać z p. Wollnym a także zakupić Jego książki i otrzymać dedykację.

3 Autografy i dedykacje po spotkaniu z Mariuszem WollnymAutografy i dedykacje po spotkaniu z Mariuszem Wollnym

4 DedykacjaDedykacja

Po spotkaniu autorskim zwiedziliśmy olbrzymi gmach WBP a naszym przewodnikiem była pani Beata Skóra z Oddziału dla Młodzieży, która pokazała nam wiele ciekawych miejsc (nawet niedostępne na co dzień dla czytelników zakątki Biblioteki), opowiadała nam interesujące historie i przekazała różne ważne informacje.

Najpierw poszliśmy do Introligatorni – pracowni, w której konserwuje się i oprawia stare książki. W pierwszej kolejności te najcenniejsze, najstarsze, a następnie nowsze, ale w znacznym stopniu zużyte. Oglądaliśmy zabytkowe, mające ponad 100-letnią historię maszyny introligatorskie, które sprawnie pracują do dziś oraz podziwialiśmy umiejętności pracowników. Ta pracownia nie jest dostępna dla czytelników, więc zwiedzanie jej było szczególnym przywilejem.

5 Zabytkowe maszyny introligatorskie

6 Zabytkowe maszyny introligatorskiejpgZabytkowe maszyny introligatorskie

Kolejnym punktem wycieczki był Oddział Książki Mówionej i Brajlowskiej, którego użytkownikami są osoby niewidome i słabowidzące.

7 Wypożyczalnia Książki Mówionej i BrailowskiejWypożyczalnia Książki Mówionej i Brajlowskiej

Z Wypożyczalni mogą również korzystać osoby starsze, z dysleksją, dysgrafią, a także inni którzy z różnych powodów nie mogą czytać "zwykłych" książek. Oddział posiada zbiór książek mówionych (na kasetach magnetofonowych, nośnikach CD i mp3) i tysiące woluminów napisanych alfabetem Braille’a.

8 Książka dla osób niewidomychKsiążka dla osób niewidomych

Na jednym z długich korytarzy zobaczyliśmy przez szybę ciekawą ekspozycję – był to model historycznego pomieszczenia bibliotecznego. Uczniom najbardziej podobała się maszyna do pisania i telefon na korbkę.

9 Model biblioteki sprzed 50 lat Model biblioteki sprzed 50 lat

Na poddaszu znajduje się największe pomieszczenie przeznaczone dla czytelników – Czytelnia Główna. Posiada ona własny księgozbiór podręczny i obowiązują w niej surowe zasady bezpieczeństwa (bramki zabezpieczające przed kradzieżą, legitymowanie czytelników i przydzielanie im numerowanych miejsc).

10 Czytelnia Główna

11 Czytelnia Główna

12 Czytelnia GłównaCzytelnia Główna

Zwiedzanie biblioteki zakończyliśmy w Oddziale Informacji Naukowej i Bibliograficznej. Choć byliśmy zmęczeni, to wycieczka bardzo nam się podobała.

14 Na zakończenieNa zakończenie

Tekst i zdjęcia:

Elżbieta Furtak-Wiśniewska

Składamy serdeczne podziękowania dla Pani Beaty Skóry – pracownika Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (i zarazem Mamy uczniów i absolwentów naszej Szkoły) za zaproszenie do udziału w Małopolskich Dniach Książki, ciepłe przyjęcie i wspaniałą wycieczkę, którą wszyscy będziemy mile wspominać.

Uczniowie i nauczyciel bibliotekarz

Komunikaty

Kontakt z sekretariatem szkoły możliwy jedynie pod numerem telefonu

660 63 73 73


 Nowy adres mailowy: sekretariat@sp89krakow.p


 

 Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 89

os. Piastów 34a
31-624 Kraków

Nr Konta:   Bank PKO  BP  69 1020 2906 0000 1802 0355 6321

slonko

edziennik

edziennik

spzlink2

naszeszkoly

ewidencja

bezpieczne wakacje

kuratorium

portal krakowa

Zintegrowana Policja

logo oke

grosik

Uniwersytet Dzieci logo kolor

logo ppp

sieciaki

logoBIP