Dobrze jemy ze szkołą na widelcu

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU EDUKACYJNEGO „DOBRZE JEMY ZE SZKOŁĄ NA WIDELCU”.

Od kilku lat w miesiącach maj-czerwiec na terenie naszej szkoły organizowane są Dni Zdrowia. W czasie, których uczniowie pod kierunkiem wychowawców biorą udział w zajęciach, konkursach i warsztatach o tematyce zdrowotnej.

W bieżącym roku szkolnym klasy 1-3 po raz pierwszy uczestniczyły w realizacji programu „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu” , który powstał dzięki zaangażowaniu założycieli, pracowników i przyjaciół Fundacji Szkoła na Widelcu.
(Fundacja „Szkoła na Widelcu” działa od ponad 5 lat na rzecz poprawy jakości żywienia dzieci w szkołach i przedszkolach. Uczy, czym jest dobre jedzenie i dlaczego jest takie ważne. Jej założycielem i prezesem jest Grzegorz Łapanowski.)
W oparciu o materiały dydaktyczne udostępnione przez organizatora programu, młodsi uczniowie zapoznali się z tematyką dotyczącą : Dlaczego jedzenie jest ważne? Skąd się bierze jedzenie? „O smaku, ziołach i … uważnym jedzeniu”. Podczas lekcji dzieci poznały: piramidę żywienia i zasady konstruowania posiłków, potrzebę ograniczenia spożywania cukru, rolę poszczególnych zmysłów ze szczególnym uwzględnieniem smaku i zapachu oraz różne rodzaje ziół i przypraw dodawanych do potraw. Utrwaliły też wiadomości na temat pochodzenia produktów spożywczych oraz zasad, jakimi należy się kierować kupując je w sklepie.
Wychowawcy dla uatrakcyjnienia swoich zajęć korzystali z pomocy multimedialnych t.j. filmiki edukacyjne, prezentacje, strony internetowe – blogi kulinarne. Uczniowie również włączyli się w przygotowywanie zajęć przynosząc wycinki z gazet, wydrukowane informacje ze stron internetowych dotyczące omawianego tematu.
Na zakończenie zajęć wychowankowie wykonali wspólny plakat promujący zdrowe odżywianie, który umieścili na drzwiach swojej sali lekcyjnej.
Każda klasa 1-3 pod kierunkiem wychowawcy zorganizowała warsztaty kulinarne w ramach, których przygotowała wspólne zdrowe II śniadanie – owocowy serek lub jogurt.
5 czerwca odbył się miting o zdrowiu klas 1-3 podczas, którego zostały zaprezentowane najważniejsze informacje dotyczące realizowanych zdrowotnych programów edukacyjnych: „Nie pal przy mnie, proszę”, „Powietrze bez smogu”, „Ratujemy i uczymy ratować” i „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”. Na zakończenie spotkania każda klasa zaprezentowała hasło o zdrowiu uczniowie otrzymali ulotki „Dobrze jemy w szkole i w domu”.
Koordynator programu:
Bożena Janakowska-Dzięgiel

 

Komunikaty

Kontakt z sekretariatem szkoły możliwy jedynie pod numerem telefonu

660 63 73 73


 Nowy adres mailowy: sekretariat@sp89krakow.p


 

 Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 89

os. Piastów 34a
31-624 Kraków

Nr Konta:   Bank PKO  BP  69 1020 2906 0000 1802 0355 6321

slonko

edziennik

edziennik

spzlink2

naszeszkoly

ewidencja

bezpieczne wakacje

kuratorium

portal krakowa

Zintegrowana Policja

logo oke

grosik

Uniwersytet Dzieci logo kolor

logo ppp

sieciaki

logoBIP