Małopolski program edukacji zdrowotnej

„Ważnym zadaniem szkoły jest także edukacja zdrowotna, której celem jest kształtowanie u uczniów nawyku dbałości o zdrowie własne i innych ludzi oraz  umiejętności tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu.”

Program został opracowany na podstawie dotychczasowych doświadczeń w zakresie edukacji zdrowotnej realizowanej w szkołach województwa małopolskiego.

Program uwzględnia treści z następujących dokumentów o charakterze strategicznym:

1. Wytyczne ministerstwa Edukacji - Rok bezpiecznej szkoły

2. Narodowy Program Zdrowia na lata 2007-2015 Załącznik do Uchwały Nr 90/2007 Rady Ministrów z dnia 15 maja 2007r.

3. „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych” w roku 2013 oraz kierunków realizacji tego programu w roku 2014 i 2015 w zakresie zadania: rozwój profilaktyki pierwotnej nowotworów złośliwych, w tym zwłaszcza zależnych od palenia tytoniu i niewłaściwego żywienia;

Ponadto wykorzystano programy:

Projekt europejski HEPS (Healthy Eating and Physical Activity in Schools) – „Zdrowe Żywieniei Aktywność Fizyczna w Szkole” realizowany w latach 2009–2011 przez zespół specjalistów w dziedzinie promocji zdrowia w szkole z uniwersytetów, instytutów naukowych i agencji rządowych z 12 krajów (w tym także z Polski), w ramach Programu Zdrowia Publicznego Unii Europejskiej.

Program Szkoła Promująca Zdrowie (SzPZ) -Program ten rozwijany był w Polsce w ramach Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie (ESSzPZ), utworzonej w 1992 r., od 1 stycznia 2008 r. w Europejskiej Sieci Szkół dla Zdrowia w Europie - SHE, w wyniku porozumienia WHO/EURO, Rady Europy i Komisji Europejskiej. Polska została członkiem tej sieci w grupie pierwszych ośmiu krajów. Europejski Kodeks Walki z Chorobami Nowotworowymi. Do jego powstania przyczyniła się konieczność uwzględnienia sytuacji zagrożenia nowotworami złośliwymi w Unii Europejskiej (także Polski) oraz dostosowania programu nowotworowego Unii do nowych wyzwań, w tym prognozy wzrostu liczby zachorowań na choroby nowotworowe w najbliższej dekadzie, w szczególności w krajach akcesyjnych. Poprawa stanu edukacji społeczeństwa polskiego w dziedzinie profilaktyki i wczesnego rozpoznawania nowotworów jest również jednym z podstawowych elementów Narodowego Programu Zdrowia.

Prowadzenie edukacji prozdrowotnej jest powinnością każdego nauczyciela .

Jej celem jest rozwijanie u uczniów umiejętności życiowych sprzyjających właściwym wyborom i prozdrowotnemu stylowi życia.

Cele edukacji zdrowotnej w szkole:

Kreowanie całościowego podejścia do zdrowia - jako dynamicznych związków między

zdrowiem fizycznym, społecznym, psychicznym i duchowym;

Wykorzystywanie przez szkoły sprzyjających okoliczności dla edukacji zdrowotnej: programy i projekty zdrowotne realizowane pod patronatem Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej;Przekazywanie wiedzy o tym, co jest korzystne lub szkodliwe dla zdrowia i kształtowanie umiejętności wykorzystania tej wiedzy oraz tworzenie warunków w szkołach do ukształtowania postaw i nawyków troski o własne zdrowie i innych;Dążenie do harmonizowania wiedzy o zdrowiu, którą uczeń zdobywa z różnych źródeł(rodzina, nauczyciele, rówieśnicy, środki masowego przekazu, reklama, itp.);Zachęcanie uczniów do zdrowego stylu życia;Stwarzanie w placówkach oświatowych warunków i możliwości sprzyjających zdrowiu.

W naszej szkole program realizowany jest pod kierunkiem Alicji Klimek.

Nr Konta:   Bank PKO   69 1020 2906 0000 1802 0355 6321

mistrzowie kodowania