"Aktywnie po zdrowie"

O programie:

"Aktywnie po zdrowie"

„Aktywnie po zdrowie" to obszerny, kompleksowy program, na który składa się szereg poszczególnych projektów skierowanych do różnych grup docelowych. Projekty funkcjonujące w ramach programu to m.in. konkursy filmowe, rywalizacje międzyszkolne, prace w grupach, kampanie billboardowe i informacyjne oraz szereg innych działań.

„Aktywnie po zdrowie" jest jednym z najważniejszych programów edukacyjnych Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Jego celem jest przede wszystkim obszerna i kompleksowa edukacja dotyczącą zdrowego stylu życia, a w szczególności zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.

Dlaczego przeciwdziałanie otyłości jest tak ważne?

W ciągu ostatnich dwudziestu lat częstość występowania otyłości wzrosła aż trzykrotnie. W Regionie Europejskim WHO nadwagę ma połowa osób dorosłych i jedna piąta dzieci. Jeżeli sytuacja pozostanie bez zmian i nie zostaną podjęte żadne działania służące jej naprawie, występowanie otyłości będzie się zwiększać w takim samym tempie jak w latach dziewięćdziesiątych.

Nadwaga i otyłość stanowią przyczynę znacznej części przewlekłych chorób niezakaźnych, powodują skrócenie przeciętnego czasu trwania życia i pogorszenie się jego jakości. Ponad milion zgonów rocznie - w Regionie Europejskim - spowodowanych jest chorobami związanymi z nadmierną masą ciała.

W Polsce, postępująca tendencja wzrostowa w występowaniu nadwagi i otyłości przekłada się na wytypowanie tego zjawiska u 61%. dorosłych mężczyzn i 50 proc. kobiet. Nadmierna masa ciała jest obserwowana także wśród dzieci i młodzieży: według cytowanych badań IŻŻ - miało ją 20 proc. chłopców i prawie 15 proc. dziewcząt.

Istnieje wiele przekonujących dowodów, które świadczą o tym, że epidemia nadwagi i otyłości, a także jej szkodliwych następstw zdrowotnych, może być odwracalna. To bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza dla osób, które już teraz obserwują u dzieci, rodziny i przyjaciół pierwsze symptomy otyłości oraz związanych z tym przypadłości.

Wychodząc naprzeciw alarmującej sytuacji we współczesnym społeczeństwie Fundacja Banku Ochrony Środowiska podejmuje działania polegające na przeciwdziałaniu narastającemu problemowi otyłości w ramach programu„Aktywnie po zdrowie".

Projekt w SP89 realizowany jest pod kierunkiem nauczycieli przyrody, wychowania fizycznego, wychowawców klas. Uczestniczy w nim cała społeczność szkoły.