Projekty Straży Miejskiej

PROJEKTY STRAZY MIEJSKIEJ

kl. I - II

W klasach I i II szkół podstawowych strażnicy pojawiają się w pierwszych miesiącach nauki szkolnej. Tematyka prowadzonych zajęć dotyczy bezpieczeństwa w drodze do szkoły i w szkole oraz unikania różnego rodzaju zagrożeń, np. w kontaktach z osobami obcymi. Z uwagi na fakt, iż wielu uczniów samodzielnie pokonuje drogę do i ze szkoły, strażnicy starają się wykształcić  u nich prawidłowe nawyki uczestnika ruchu drogowego.
Dzieci uczą się podstawowych przepisów w zakresie dotyczącym pieszych i rowerzystów, poznają również znaki drogowe.

Kl. III

Tematy realizowane to pogłębienie wcześniej poznanych zagadnień dotyczących bezpieczeństwa:

„Unikanie zagrożeń” i „Bezpieczeństwo w kontaktach z obcym” – funkcjonariusze informują o zagrożeniach w drodze do szkoły, szkole, w miejscu zamieszkania. Propagują asertywność w kontaktach z osobami, których nie znamy, a także pokazują praktyczne sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych.

„Czy pies musi ugryźć?” – instruktaż zachowania w kontaktach z czworonogami. Praktyczne sposoby obrony przed agresywnym psem.

"Co zrobić, jak się zgubię?" – podpowiada najwłaściwsze zachowania, kiedy już dojdzie do trudnej sytuacji, kładąc jednocześnie nacisk na zapobieganie takim zagrożeniom

Kl. IV

Wiele szkół umożliwia czwartoklasistom zdobycie karty rowerowej, dlatego strażnicy pomagają nauczycielom w przygotowaniu do egzaminu na kartę rowerową, omawiając z uczniami najtrudniejsze zagadnienia. Strażnicy pomagają też w przeprowadzeniu egzaminu na kartę rowerową na terenie szkoły, wykorzystując zestaw mobilnych znaków drogowych. W niektórych klasach, na prośbę pedagoga szkolnego, realizujemy zajęcia objaśniające pojęcia agresji i przemocy oraz konsekwencji wynikających z ich stosowania.

Forma zajęć prowadzonych przez strażników obejmuje: prezentacje multimedialne krótkie filmy, pogadanki, ćwiczenia.

Kl. V i VI

Funkcjonariusze wprowadzają młodych ludzi w świat obowiązujących przepisów. Zgodnie z zasadą „nieznajomość prawa szkodzi” jeszcze przed osiągnięciem progu odpowiedzialności prawnej uczniowie informowani są o zagrożeniach płynących z beztroskiego używania Internetu, poznają konsekwencje popełniania czynów świadczących o demoralizacji oraz czynów karalnych.

Ukoronowaniem zajęć ze strażnikami jest możliwość reprezentowania szkoły w prestiżowym konkursie Prawo i my, organizowanym od 2002 roku.

W naszej szkole projekty realizowane są pod kierunkiem pedagoga szkolnego.

Nr Konta:   Bank PKO   69 1020 2906 0000 1802 0355 6321

mistrzowie kodowania