Tornistry szkolne

Liczba uczniów z wadami postawy powodującymi poważne schorzenia rośnie z roku na rok. Głównymi przyczynami wad postawy u dzieci są brak ruchu i nieodpowiednio dobrane tornistry. Na podstawie badań stwierdzono, że 35,5%  dzieci utrzymuje aktywność fizyczną na zalecanym poziomie.  Reszta zamiast zdrowo odpoczywać dużo czasu poświęca na oglądanie telewizji i korzystaniu z komputera.

Zbyt ciężkie plecaki powodują u uczniów boczne skrzywienia kręgosłupa i zmiany w stawach kolanowych.

Jak ulżyć dzieciom?  Oto kilka wskazówek jak prawidłowo zapakować tornister i kontrolować jego użytkowanie:

1) waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15% masy ciała ucznia;

2) powinien posiadać usztywnioną ściankę przylegającą do pleców;

3) jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie;

4) ciężkie rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej;

5) tornister powinien mieć równe, szerokie szelki;

6) długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców;

7) zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej;

8) tornister należy nosić na obu ramionach;

9) konieczna jest kontrola rodziców nad zawartością tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów nadmiernej ilości zbędnych rzeczy;

10) wskazane jest podjęcie współpracy ze szkołą w celu zorganizowania na terenie szkoły miejsc, w którym uczniowie będą mogli pozostawić część przyborów i podręczników.