Szkodliwe słodycze

 W niektórych sklepach w Polsce, także szkolnych, pojawiły się cukierki zawierające substancje psychoaktywne, alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi tu o kilka barwników, które powodują, że dzieci są pobudzone i rozkojarzone. Okazuje się jednak, że zarówno policja jak i sanepid mają związane ręce i nie mogą interweniować.

Szkodliwe barwniki są całkowicie legalne, nie zostały bowiem wymienione w ustawowej tabeli substancji zakazanych. Cukierki zawierające te składniki są w zgodzie z prawem sprzedawane np. w szkolnych sklepikach.

Problem nie kończy się zresztą na szkołach. Barwniki, które mają właściwości psychoaktywne, to składniki słodyczy kupowanych również przez samych rodziców. Przedstawiciele Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie wzięli pod lupę żelki, lizaki i inne słodycze, które można kupić na terenie powiatu krakowskiego.

Analizie znakowania poddano 48 produktów. W 17 stwierdzono nieprawidłowości. Jedną z podstawowych był brak napisu "może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci" na opakowaniach słodyczy zawierających barwniki, które szkodzą.

Pytanie jednak, kto przed kupieniem dziecku słodyczy czyta co jest napisane na opakowaniu? Zapewne znalazłoby się niewiele takich osób. By im to ułatwić "DGP" podaje nazwy barwników szkodliwych. Są to: E110 (żółcień pomarańczowa), E104 (żółcień chinolinowa), E122 (Azorubina/karmoizyna), E129 (Czerwień Allura), E102 (Tartrazyna) oraz E124 (Pąs 4R).

Komunikaty

Kontakt z sekretariatem szkoły możliwy jedynie pod numerem telefonu

660 63 73 73


 Nowy adres mailowy: sekretariat@sp89krakow.p


 

 Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 89

os. Piastów 34a
31-624 Kraków

Nr Konta:   Bank PKO  BP  69 1020 2906 0000 1802 0355 6321

slonko

edziennik

edziennik

spzlink2

naszeszkoly

ewidencja

bezpieczne wakacje

kuratorium

portal krakowa

Zintegrowana Policja

logo oke

grosik

Uniwersytet Dzieci logo kolor

logo ppp

sieciaki

logoBIP