Jakość powietrza w Krakowie to jeden z ważniejszych problemów gminy Kraków. Zwracają na to coraz częściej uwagę mieszkańcy naszego miasta. Władze Krakowa podejmują liczne działania, aby poprawić stan powietrza pomimo niekorzystnego geograficznego położenia i braku cyrkulacji powietrza.
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania miasta organizuje zbiórkę liści i odpadów organicznych do kompostowania, aby ograniczyć emisję substancji w trakcie spalania odpadów oraz częste mycie ulic Krakowa. Gmina Kraków zakupiła część taboru elektrycznego dla MPK, aby ograniczyć wypuszczanie spalin do środowiska. Zorganizowano darmowe przejazdy dla uczniów oraz osób dorosłych w czasie II stopnia zanieczyszczeń powietrza. W Krakowie realizowany jest program kontroli i wymiany pieców węglowych. Od ubiegłego roku realizowany jest projekt zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie. W naszym mieści istnieje już 6 stacji pomiarowych, docelowo ma być osiem, są też stacje mobilne, między innymi na os. Piastów. Zanieczyszczone powietrze może wpływać negatywnie na nasze zdrowie, w szczególności nasilają się dolegliwości układu oddechowego i naczyniowo- krwionośnego. Na dolegliwości narażone są przede wszystkim dzieci i osoby starsze.
Na terenie miasta Krakowa realizowany jest program ochrony powietrza, w ramach którego zaczęły obowiązywać trzy stopnie zagrożenia :
I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza - kod żółty- o charakterze informacyjnym dla poziomów pyłu PM10 powyżej 50 μg/m³. Zaleca się wtedy ograniczenie czasu przebywania na powietrzu zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi, skóry, oczu i chorobami krążenia. W przypadku II stopnia zagrożenia dla poziomów pyłu PM10 powyżej 200 μg/m³ - kod pomarańczowy – zaleca się nie przebywanie na otwartej przestrzeni zbyt długo dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu, i chorobami układu krążenia.
Decyzja o wprowadzeniu III stopnia zagrożenia podejmowana jest przez Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, w przypadku zaistnienia sytuacji gdy poziom stężenia pyłu PM10 wskazuje dla aktualnej doby powyżej 200 μg/m³ zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą , chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu i zaniechać palenia papierosów. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem.
Jak postępować kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone. Poleca się:
1.Używanie w domu oczyszczacza powietrza i nie otwierania okien przy zanieczyszczeniu powyżej 50 μg/m³;
2.Nie uprawianie sportów na zewnątrz i zakładanie masek ochronnych;
3.Częste pranie ubrań noszonych na otwartym powietrzu lub zamykanie ich po powrocie do domu w szafie lub oddzielnym pomieszczeniu.
4.Uprawianie w domu jak największej ilości roślin, polecano szczególnie sansewierie tzw. wężowe liście, które odznaczają się niezwykłą zdolnością oczyszczania powietrza, ale i trzykrotki i zielistki doskonale oczyszczają powietrze . Zwracano uwagę ,że w pomieszczeniach towarzyszą nam różne substancje( tworzywa sztuczne, kleje, farby, sprzęt elektroniczny, środki czystości, odświeżacze powietrza), które wydzielają szkodliwe związki i właśnie rośliny mogą nam pomóc je skutecznie usunąć;
5. Aplikację na telefon pozwalającą mieć bieżącą informacje o stanie powietrza na naszym osiedlu.
6. Należy zastanowić się czy warto zabierać rodzinę na wypoczynek w okresie grzewczym do miejscowości uzdrowiskowych, warto śledzić monitoring zanieczyszczeń powietrza dla danej miejscowości. Nie zawsze wyjazd poza Kraków gwarantuje zdrowy wypoczynek.
W dzienniku elektronicznym naszej szkoły w ogłoszeniach zamieszczane są codziennie informacje o stopniu zanieczyszczeń powietrza w Krakowie.
Opracowano na podstawie www.polskialarmsmogowy.pl; wwwportaledukacyjnykrakow.pl