Oszczędzajmy wodę

Oszczędzajmy wodę.

Światowy Dzień Wody obchodzimy 22 marca, ale każdego dnia powinniśmy pamiętać, że woda to życie i nie można jej marnować.  Na co dzień nie zastanawiamy się: Skąd się bierze woda?; Czy jest jej dużo?; Jakie są sposoby oszczędzania?; Jakie kraje już mają kłopoty z brakiem wody? Czy Polsce grozi kryzys wodny? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Skąd się bierze woda?

Woda zanim trafi do naszych kranów jest uzdatniana (filtrowana). Cennym źródłem są ujęcia z głębi ziemi, ponieważ te znajdujące się na powierzchni są bardziej narażone na dużą i bezpośrednią ekspozycję na zanieczyszczenia. Ujęcia z głębi ziemi ulegają samooczyszczaniu, ponieważ woda pokonuję dłuższą drogę zanim dotrze na powierzchnię.

Co się dzieje z zużytą wodą?

Zużyta woda znika w rurach kanalizacyjnych. Zanim jednak z powrotem wróci do środowiska musi przejść szereg procesów. Wyróżniamy 3 etapy oczyszczania: mechaniczne, biologiczne i chemiczne. Ten ostatni sposób wykorzystywany jest wtedy, gdy pozostałe nie pozwolą na uzyskanie odpowiedniej jakości ścieków zanim trafią do środowiska.

Czy jest jej dużo?

Woda pokrywa 70% powierzchni globu, ale tylko 3% zasobów to woda słodka. Przyczyną braku tego życiodajnego płynu jest między innymi globalne ocieplenie, zmiany klimatyczne; takie jak: powodzie i susze.

Jakie są sposoby oszczędzania?

PORADNIK - JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ?

W pierwszej kolejności sprawdź stan instalacji wodociągowej w Twoim domu:

  • zlokalizuj i zlikwiduj przecieki; aby to sprawdzić odczytaj stan liczników wody przed i po dwugodzinnym nie korzystaniu z wody
  • zlokalizuj i napraw kapiące krany i nieszczelne spłuczki, które można sprawdzić dodając do zbiornika barwnik spożywczy - jeżeli występuje przeciek barwnik pojawi się w ciągu 30 minut
  • zamontuj dodatkowe urządzenia ograniczające zużycie wody, jak np. perlatory i spłuczki w toalecie z funkcją spłukiwania 3/6 litrów

W DOMU:

  1. Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można ją użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania
  2. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki, owady i inne tego typu śmieci wynieś raczej do kosza na odpadki, niż do toalety.
  3. Bierz szybki prysznic. Zastąp natrysk wersją oszczędnościową, z małym strumieniem.
  4. Do kąpieli napełniaj wannę w 1/3, a przedtem zatkaj odpływ korkiem. Początkowy napływ zimnej wody może być ogrzany przez dodatnie później gorącej.
  5. Zakręcaj kran, kiedy myjesz zęby, golisz się lub myjesz twarz.
  6. Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, gdy są pełne lub ustaw program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.
  7. Kiedy zmywasz naczynia ręcznie napełnij jedną komorę zlewu, a następnie spłukuj szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
  8. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek.
  9. Rozważ zainstalowanie natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni, aby nie odkręcać wody, czekając na jej podgrzanie.
  10. Zaizoluj rury. Będziesz miał szybciej ciepłą wodę i unikniesz jej marnowania, kiedy się podgrzewa.
  11. Dostosowując temperaturę ciepłej wody, zamiast zwiększać strumień spróbuj go zmniejszać.
  12. Przy wymianie starego wc na nowy, pomyśl nad zainstalowaniem spłuczki z przyciskiem regulującym ilość spłukiwanej wody.
  13. Zamontuj baterie jednouchwytowe. Regulacja temperatury za pomocą dwóch kurków to strata czasu i wody. Kran jednouchwytowy reguluję temperaturę natychmiast.

W OGRODZIE I NA PODJEŹDZIE:

  1. Trawnik podlewaj oszczędnie. Ogólną regułą jest to, że trawa potrzebuje podlewania latem co 5 - 7 dni. Obfity deszcz eliminuje konieczność podlewania nawet do 2 tygodni.
  2. Podlewaj trawniki wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To redukuje straty wynikłe na skutek parowania.
  3. Nie mocz ulicy, podjazdu i chodnika. Ustaw zraszacz tak, aby podlewać tylko trawnik i kwiaty, a nie miejsca wybetonowane.
  4. Używaj najbardziej ekonomicznego zraszacza.
  5. Unikaj zbyt dużej ilości nawozów, gdyż zwiększają one zapotrzebowanie trawy na wodę. Stosuj te, które zawierają wolno uwalniające się nierozpuszczalne w wodzie formy azotu.
  6. Okrywaj ziemię korą dla zachowania wilgotności, a dodatkowo możemy kontrolować chwasty, które konkurują z roślinami o wodę.
  7. Niektóre trawy, skalniaki, krzewy i drzewa nie potrzebują zbyt częstego podlewania i zazwyczaj mogą przetrwać okresy suszy bez podlewania. Grupuj razem rośliny o podobnym zapotrzebowaniu na wodę.
  8. Nie myj wężem wjazdu czy chodnika - używaj szczotki i wiadra z wodą, co zaoszczędzi setki litrów wody.
  9. Wyposaż swój wąż w zamykaną końcówkę, która pozwala regulować strumień wody. Kiedy skończysz zakręć kran, aby uniknąć przecieków.
  10. Nie zostawiaj węża i zraszacza bez obsługi. Używaj kuchennego zegara, aby przypominać sobie o wyłączeniu podlewania trawnika.
  11. Unikaj instalacji fontann, jeśli nie mają zamkniętego obiegu wody. Sprawdź gdzie będą najmniejsze straty wody spowodowane parowaniem i wiatrem.
  12. Sprawdzaj regularnie połączenia i zawory w wężu.
  13. Myj samochód w myjni, która stosuje recykling wody, a jeśli wykonujesz to na swojej posesji - wykorzystaj wiadro z wodą i gąbkę zamiast bieżącej wody z węża.
  14. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, zastanów się nad założeniem zbiornika na wodę deszczową. Z powodzeniem można ją wykorzystywać do podlewania ogródka.

Jakie kraje mają kłopoty z brakiem wody?

            Wielu ludzi na świecie cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody. Problem ten dotyka głownie mieszkańców Afryki i Azji, choć nie tylko. W krajach dotkniętych brakiem wody ludzie pokonują po kilka kilometrów dziennie, aby dotrzeć do najbliższego źródła wody. Dla mieszkańców naszego kontynentu swobodny dostęp do wody pitnej jest czymś oczywistym. Przeciętny Polak zużywa 114 litrów wody dziennie – gotując, myjąc, piorąc i zmywając.

Czy Polsce grozi kryzys wodny?

mapa

            Przedstawiona mapa świata ilustruje nieciekawą sytuację w naszym kraju jeśli chodzi o zasoby wody słodkiej ( szczególnie w lecie, kiedy rzadko pada deszcz). Niektóre gminy w tym czasie wprowadzają ograniczenia (obowiązuje zakaz podlewania trawników, czy mycia samochodów).

Podsumowując: Czy woda może być cenniejsza niż złoto?

To pytanie postawiły uczennice klasy 5 przygotowując się do obchodów Dnia Wody w naszej szkole. Odpowiedź jest oczywista, jeśli jej braknie to tak. Woda to życie dla nas ludzi, roślin i zwierząt. Warto ją oszczędzać i propagować wśród młodego pokolenia postawy proekologiczne. Rozmawiać z dziećmi i swoim zachowaniem dawać dobry przykład.

            W zakładce wydarzenia zdjęcia i opis z obchodów Dnia Wody w naszej szkole.

Sposoby oszczędzania wody zaczerpnięte z poradnia - Jak oszczędzać wodę? www.aquanet.pl

Wioletta Bętkowska – nauczyciel przyrody.

Komunikaty

Kontakt z sekretariatem szkoły możliwy jedynie pod numerem telefonu

660 63 73 73


 Nowy adres mailowy: sekretariat@sp89krakow.p


 

 Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 89

os. Piastów 34a
31-624 Kraków

Nr Konta:   Bank PKO  BP  69 1020 2906 0000 1802 0355 6321

slonko

edziennik

edziennik

spzlink2

naszeszkoly

ewidencja

bezpieczne wakacje

kuratorium

portal krakowa

Zintegrowana Policja

logo oke

grosik

Uniwersytet Dzieci logo kolor

logo ppp

sieciaki

logoBIP