Krakowski alarm smogowy

Czyste powietrze to zdrowsi mieszkańcy! Czy wiesz, że każdego roku umiera 400 mieszkańców Krakowa na choroby spowodowane zanieczyszczeniami powietrza! Wiele osób cierpi na przewlekłe choroby, a statystyczny mieszkaniec Krakowa ma skrócone życie o jeden rok.

Główną przyczyną jest spalanie węgla w kotłach i piecach domowych w sezonie grzewczym jesienno – zimowym. Do powietrza dostaje się wtedy pył zawieszony( PM10; PM 2,5), który jest zlepkiem różnych substancji. Są to drobne cząstki, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc oraz przenikać do krwi. Natychmiastowe skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem to kaszel, katar, bóle zatok, zapalenie spojówek. Smog zwiększa ryzyko astmy, raka płuc, zatok, jamy ustnej, gardła, krtani. Skutkiem życia w mieście o wysokim zanieczyszczeniu powietrza jest większe ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, udaru mózgu, wyższy poziom niepokoju, stany depresyjne oraz problemy z koncentracją oraz ryzyko samobójstw.
Kraków jest miastem najbardziej zanieczyszczonym w województwie małopolskim i w kraju. W sezonie zimowym rejestrowane są alarmowe poziomy pyłu zawieszonego, szczególnie groźne dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych oraz chorych ze schorzeniami układu oddechowego i alergików.
Główne źródła emisji pyłu w powietrzu to:
- źródła powierzchniowe czyli piece, kotłownie domowe-42,25%;
- źródła liniowe czyli komunikacja- 17,01%;
-źródła punktowe czyli przemysł – 21,3% .
Zanieczyszczenie powietrza stanowi jeden z dziesięciu najczęstszych powodów śmierci na świecie. U osób zdrowych wywołuje stany zapalne, podrażnienia spojówek, krtani i tchawice, zapalenia płuc, ogólne zmęczenie. Wieloletni kontakt z zanieczyszczonym powietrzem prowadzi do zachorowań na nowotwory złośliwe. Co w takim razie robić, jeśli musimy mieszkać i pracować w Polsce!
Aby znacząco poprawić jakość powietrza nad Polską potrzeba kilku decyzji na poziomie centralnym:
- wprowadzenie norm jakości węgla;
- wprowadzenie wymagań emisyjnych dla nowych kotłów na węgiel i drewno;
- przekazanie gminom borykającym się z zanieczyszczeniem powietrza możliwości określania norm emisyjnych, które będą musiały spełniać wszystkie kotły w danej gminie, nie tylko nowe;
- umożliwienie gminom ograniczania ruchu samochodowego w mieście: np. ograniczenia wjazdu dla pojazdów emitujących najwięcej zanieczyszczeń.
Jednym ze sposobów są też częste wyjazdy z Krakowa do miejscowości o niskim poziomie zanieczyszczeń. Można także podpisać apel do władz polskich znajdujący się na stronie www.polskialarmsmogowy.pl. Aktualne informacje o zanieczyszczeniu powietrza naszego miasta i działaniach podejmowanych w celu poprawy stanu środowiska można przeczytać na stronie www.krakowskialarmsmogowy.pl.

 

Komunikaty

Kontakt z sekretariatem szkoły możliwy jedynie pod numerem telefonu

660 63 73 73


 Nowy adres mailowy: sekretariat@sp89krakow.p


 

 Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 89

os. Piastów 34a
31-624 Kraków

Nr Konta:   Bank PKO  BP  69 1020 2906 0000 1802 0355 6321

slonko

edziennik

edziennik

spzlink2

naszeszkoly

ewidencja

bezpieczne wakacje

kuratorium

portal krakowa

Zintegrowana Policja

logo oke

grosik

Uniwersytet Dzieci logo kolor

logo ppp

sieciaki

logoBIP