Jedz sezonowo - kupuj lokalnie

Jesień jest to pora roku, kiedy dostępne są liczne gatunki owoców i warzyw. Warzywa i owoce sezonowe są zdecydowanie zdrowsze niż mrożone, sztucznie hodowane lub sprowadzane z dużych odległości, innych kontynentów.

 

Jedząc to co w naszej szerokości geograficznej aktualnie rośnie, dostosowujemy się do naturalnego rytmu i dostarczamy sobie najlepszych dla organizmu witamin. Wśród polskich roślin, w okresie jesiennym, na naszych stołach powinny się pojawić: bakłażan, boćwina, brokuły, brukselka, buraki, cukinia, cykoria, dynia fenkuł, kalafior, kalarepa, kapusta, karchochy, kukurydza , marchewka, ogórek, papryka, pasternak, pietruszka, por, roszponka, rukola, czarna rzodkiew, seler, szczaw, szpinak, ziemniaki, jabłka, gruszki, śliwki itd.
Żywność produkowana lokalnie i sprzedawana sezonowo pozwala ograniczyć emisję zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych oraz zużycie paliw kopalnianych. Żywność, która przybywa do nas tysiące kilometrów zawiera wiele substancji konserwujących. Aby zachowały świeżość w trakcie długiej podróży traktowane są różnymi środkami ochrony przed gniciem i szkodnikami. Takie owoce i warzywa smakują zupełnie inaczej niż te, które dojrzewały w środowisku lokalnym. Wybierając żywnośc lokalną wiesz co jesz. Kupujmy żywność sezonową, warto posiadać w domu kalendarz sezonowości.
Dbając o swoje zdrowie i swoich bliskich pamiętajmy o kilku zasadach:
- Nabywaj żywność od lokalnych producentów na targach, bazarach i w małych sklepach lub bezpośrednio od rolnika;
- Wybieraj produkty ekologiczne, lokalne i sezonowe;
- W czasie zakupów zwracaj uwagę na etykiety;
- Unikaj żywności genetycznie modyfikowanej;
- Załóż ogródek i uprawiaj własne warzywa i owoce.
WHO podaje pięć kroków bezpiecznej żywności:
1.Utrzymuj czystość.
2. Oddzielaj żywność surową od ugotowanej.
3. Gotuj dokładnie.
4. Utrzymuj żywność w odpowiednie temperaturze.
5. Używaj bezpiecznej wody i żywności.

 

Komunikaty

Kontakt z sekretariatem szkoły możliwy jedynie pod numerem telefonu

660 63 73 73


 Nowy adres mailowy: sekretariat@sp89krakow.p


 

 Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 89

os. Piastów 34a
31-624 Kraków

Nr Konta:   Bank PKO  BP  69 1020 2906 0000 1802 0355 6321

slonko

edziennik

edziennik

spzlink2

naszeszkoly

ewidencja

bezpieczne wakacje

kuratorium

portal krakowa

Zintegrowana Policja

logo oke

grosik

Uniwersytet Dzieci logo kolor

logo ppp

sieciaki

logoBIP