Kleszcze

Choroby Wektorowe
Wektory to organizmy, które są przenosicielami patogenów lub pasożytów. Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. W ten sposób mogą wywołać choroby, które zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka.

Przykładem wciąż groźnej choroby pasożytniczej jest malaria, która w 2010 roku pochłonęła 660 000 ofiar, natomiast w ostatnim czasie znacznie wzrosło rozpowszechnienie gorączki denga, której wzrost na przełomie 50 lat jest 30-krotny. Do innych chorób przenoszonych przez wektory zaliczamy między innymi Gorączkę Zachodniego Nilu, chikungunyę, kleszczowe zapalenie mózgu, czy boreliozę.
Wektorami są m.in: komary, kleszcze, moskity, wszy, pchły, pluskwiaki.
W naszym klimacie zagrożenie stanowią przede wszystkim dwie choroby wektorowe: kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) oraz borelioza.

Kleszcze

Kleszcze należą do gromady pajęczaków, do której zaliczamy także pająki i roztocza. Wyglądem przypominają małe, czarne pajączki, które wydają się zupełnie nieszkodliwe. W rzeczywistości te niepozorne osobniki są jednymi z najbardziej niebezpiecznych pasożytów atakujących człowieka. W Polsce występuje kilka gatunków kleszczy, jednak najbardziej rozpowszechniony jest kleszcz pospolity (łac. Ixodes ricinus). kleszcz1Kleszcze podczas cyklu rozwojowego przeobrażają się od najmniejszego stadium – larwy, poprzez nimfę wielkości ziarnka maku, aż do postaci dorosłej wielkości dużej główki szpilki.
Każda postać rozwojowa kleszcza potrzebuje do dalszego przeobrażania posiłku z krwi, po którym kleszcz pęcznieje i jest wtedy już dobrze widoczny na skórze.
Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi. W czasie ukłucia przekazują do krwi bakterie i wirusy, które mogą wywoływać groźne choroby zakaźne. Typowymi miejscami ukąszenia u człowieka są: głowa, uszy, miejsca zgięcia dużych stawów, ręce i nogi. Z racji tego, iż ślina kleszcza zawiera wiele substancji biochemicznych w tym substancje łagodzące ból, ukąszenie kleszcza jest bezbolesne.
Kleszcze występują powszechnie na terenie całego kraju. Możemy spotkać je w lasach i na obrzeżach lasów, na obszarach porośniętych trawą, zaroślami, na łąkach, nad brzegami rzek i jezior. Pojawiają się także na działkach i w parkach. Mogą zostać przeniesione do domów przez psy, kwiaty, gałęzie lub na ubraniu. Są aktywne od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Jak usunąć kleszcza?
Wczepionego kleszcza usuwamy jak najszybciej za pomocą pęsety lub przyrządu do usuwania kleszczy. Chwytamy go jak najbliżej skóry, a następnie delikatnie, ale pewnym ruchem odrywamy go od skóry nie obracając. Nie należy paraliżować kleszcza tłuszczami lub innymi substancjami, ponieważ może to spowodować wstrzyknięcie większej ilości materiału zakaźnego do ciała.kleszcz2
Po wyjęciu kleszcza ranę należy zdezynfekować, a ręce dokładnie umyć. Miejsce ukąszenia należy obserwować przez kolejne tygodnie - w wypadku wystąpienia rumienia, obrzęku lub pojawienia się objawów grypopodobnych należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Skutecznym sposobem pozwalającym uniknąć kleszczowego zapalenia mózgu jest szczepienie ochronne.
Sposobem uniknięcia przykrych skutków chorób przenoszonych przez kleszcze jest stosowanie zasad zmniejszających prawdopodobieństwo ukąszenia i zakażenia. W tym celu należy:
• nosić odpowiednią odzież w lesie zakrywającą jak najwięcej części ciała (koszula z długimi rękawami, długie spodnie i zakryte buty),
• stosować środki odstraszające kleszcze,
• unikać chodzenia w wysokiej trawie i krzakach,
• po powrocie do domu z wycieczki w tereny zielone dokładnie obejrzeć swoje ciało.