Widowisko Dumy i Radości

Dnia 19.10.2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Widowisku Dumy i Radości zorganizowanym przez Małopolskie Kuratorium Oświaty z okazji 100-lecia odzyskania prze Polskę niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą na Wzgórzu Wawelskim przed Katedrą. Po Mszy barwny korowód ruszył, prowadził go Jeździec Pamięci - jadący konno Pan Włodzimierz „Wowa” Brodecki, za nim orkiestry mundurowe, grupy rekonstrukcyjne oraz reprezentacje szkół i placówek. Korowód szedł ze Wzgórza Wawelskiego w stronę ulicy Bernardyńskiej, następnie szliśmy ulicą Grodzką, Rynkiem Głównym, ulicą Szewską i Piłsudskiego do Parku im. dra Henryka Jordana.
Marsz był żywą lekcją historii. Uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne, przedstawiali wielkich Polaków i Polki. Prezentowane grupy historyczne przykuwały uwagę zarówno uczestników marszu, jak i obserwatorów, w tym licznych turystów. Niesione przez młodzież hasła przypominały, że wolna i niepodległa Polska jest wartością najwyższą.
Uczniowie prezentowali stroje ludowe oraz historyczne a przedszkolaki z wielkim przejęciem śpiewały hymn Polski.
Uczniowie i uczennice naszej szkoły wcielili się w wielkich Polaków i Polki: Józefa Piłsudskiego, Aleksandrę Piłsudską, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Helenę Modrzejewską, Ignacego Daszyńskiego, Józefa Hallera, Józefinę Reszke. Uczniowie naszej szkoły, świadomi znaczenia jakim dla nas Polaków jest Święto Niepodległości, byli bardzo dobrze przygotowani do prezentacji wiedzy na temat postaci w które się wcielili.
O godzinie 12:00 rozpoczęły się uroczystości w Parku im. dra Henryka Jordana: uroczyste „odebranie” przemarszu Widowiska Dumy i Radości przez Organizatorów, okolicznościowe przemówienia pani kurator Barbary Nowak oraz zaproszonych Gości. W Parku można było spotkać się i porozmawiać z Żołnierzami Niezłomnymi – panem Wacławem Szaconiem – polskim wojskowym, porucznikiem WP, członkiem Narodowej Organizacji Wojskowej i żołnierzem Armii Krajowej, oraz z panem majorem Stanisławem Szuro, żołnierzem Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego.
W parku przygotowany był posiłek oraz pamiątki dla wszystkich uczestników marszu.
W Widowisku Dumy i Radości wzięło udział ponad 10 tysięcy uczestników. Dla wszystkich była to lekcja historii i duże przeżycie.