Gala konkursowa Patria Nostra

Gala konkursowa PATRIA NOSTRA - małopolskiej edycji odbyła się w sali Filharmonii Krakowskiej. Konkurs ten ma charakter ogólnopolski a wzięły w nim udział zespoły uczniowskie z 101 szkół województwa małopolskiego /w tym uczennice naszej Szkoły Podstawowej nr 89 w Krakowie z kl. 7a Julia Guzik , Gabriela Cholewa, Aleksandra Bojko pod opieką katechety ks. dr Ryszarda Barańskiego/

 Trzyosobowe zespoły przygotowały pod okiem opiekunów 30-sekundowe filmy animowane lub 45-sekundowe filmy dokumentalne (w tym fabularyzowane).

Zwyciężyła grupa uczniów z Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie: Piotr Zając, Jakub Zych i Jakub Grabuś pod opieką swojego Pana od historii - Janusza Paszka. Wykonali animację dotyczącą warszawskiej akcji pod Arsenałem Grup Szturmowych Szarych Szeregów 26 marca 1943 r., mającej na celu odbicie z rąk niemieckich Janka Bytnara "Rudego". Na filmie było widać jadącą więźniarkę, rzut butelką z benzyną, kłęby dymu po wybuchu, a następnie bezpośredni atak żołnierzy Polski Podziemnej.
II nagrodę zdobyli przedstawiciele gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie na Litwie za film na temat obrony Lwowa w 1918 r., III zaś grupa ze szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tarnawie Dolnej w składzie: Wiktoria Ćwiertnia, Dominika Drabik, Piotr Madej pod opieką Pani od historii Małgorzaty Stecz- film o uprowadzeniu i zamordowaniu ks. Jerzego Popiełuszki.
Wśród zdobywców pozostałych 22 nagród znalazły się m.in. grupy Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nowym Targu, Technikum Informatycznego z Suchej Beskidzkiej, I LO w Rabce Zdroju, Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Chrzanowie, Szkoły Podstawowej w Rabie Wyżnej i Szkoły Podstawowej w Płazie. Nasze reprezentantki zajęły niestety dalsze miejsca choć same już uczestnictwo w konkursie było dużym przeżyciem.
Zwycięzcy pierwszych 3 nagród, pojadą na wycieczkę do Brukseli do Parlamentu Europejskiego. Przedstawiciele trzech zwycięskich zespołów otrzymali także szable honorowe. Obrzędu pasowania dokonali Bracia Kurkowi.
Z roku na rok w naszym konkursie, którego celem jest budzenie i umacnianie postaw patriotycznych, zwłaszcza wśród najmłodszych, zwiększa się liczba uczestników i poziom prac.
Warte podkreślenia jest to, że uczestnicy przedstawiają historię Polski za pomocą nowoczesnych środków wyrazu. Wszystkie prace nadesłane na konkurs są dostępne w internecie, te nagrodzone zaś szczególnie, wyświetlane są zaś na telebimach reklamowych w miejscach publicznych. Teraz na telebimach przy rondzie Grzegórzeckim w Krakowie wyświetlany jest film o zabójstwie ks. Popiełuszki, wykonany przez zespół z Tarnawy Dolnej – powiedział naszemu sprawozdawcy Mirosław Gryko, organizator konkursu, który wraz z Barbarą Nowak, małopolskim Kuratorem Oświaty, sen. Andrzejem Pająkiem i G. Rokoszem-Kuczyńskim wręczał nagrody zwycięzcom. Blisko 400 prac wykonanych w trakcie dotychczasowej edycji konkursu jest dostępnych w internecie pod adresem: www.konkurs-patrianostra.pl.
Na zdjęciach w galerii: uczennice Szkoły Podstawowej nr 89 w Krakowie z kl. 7a Julia Guzik, Gabriela Cholewa, Aleksandra Bojko z organizatorami Galii konkursu Mirosławem Gryko i sen. Andrzejem Pająkiem.
Ks. dr Ryszard Barański
 

Komunikaty

13 marca2019 r.

16:30 - zebrania klas 8 - rodzice i uczniowie

17:30 - I Giełda Szkół Ponadpodstawowych (duża sala gimnastyczna)

18:00 - 19:00 - konsultacje z nauczycielami


 Szczegółowe informacje dotyczące postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2019/2020 do klas pierwszych, dostępne są w zakładce REKRUTACJA.

 


 

 

 Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 89

os. Piastów 34a
31-624 Kraków

Nr Konta:   Bank PKO  BP  69 1020 2906 0000 1802 0355 6321

slonko

edziennik

edziennik

spzlink2

naszeszkoly

ewidencja

bezpieczne wakacje

kuratorium

portal krakowa

Zintegrowana Policja

logo oke

baner kompetencje na szostke

Uniwersytet Dzieci logo kolor

akademiaprzyszlosci

logo ppp

sieciaki

logoBIP