Gala konkursowa Patria Nostra

Gala konkursowa PATRIA NOSTRA - małopolskiej edycji odbyła się w sali Filharmonii Krakowskiej. Konkurs ten ma charakter ogólnopolski a wzięły w nim udział zespoły uczniowskie z 101 szkół województwa małopolskiego /w tym uczennice naszej Szkoły Podstawowej nr 89 w Krakowie z kl. 7a Julia Guzik , Gabriela Cholewa, Aleksandra Bojko pod opieką katechety ks. dr Ryszarda Barańskiego/

Trzyosobowe zespoły przygotowały pod okiem opiekunów 30-sekundowe filmy animowane lub 45-sekundowe filmy dokumentalne (w tym fabularyzowane).

Zwyciężyła grupa uczniów z Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie: Piotr Zając, Jakub Zych i Jakub Grabuś pod opieką swojego Pana od historii - Janusza Paszka. Wykonali animację dotyczącą warszawskiej akcji pod Arsenałem Grup Szturmowych Szarych Szeregów 26 marca 1943 r., mającej na celu odbicie z rąk niemieckich Janka Bytnara "Rudego". Na filmie było widać jadącą więźniarkę, rzut butelką z benzyną, kłęby dymu po wybuchu, a następnie bezpośredni atak żołnierzy Polski Podziemnej.
II nagrodę zdobyli przedstawiciele gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie na Litwie za film na temat obrony Lwowa w 1918 r., III zaś grupa ze szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tarnawie Dolnej w składzie: Wiktoria Ćwiertnia, Dominika Drabik, Piotr Madej pod opieką Pani od historii Małgorzaty Stecz- film o uprowadzeniu i zamordowaniu ks. Jerzego Popiełuszki.
Wśród zdobywców pozostałych 22 nagród znalazły się m.in. grupy Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nowym Targu, Technikum Informatycznego z Suchej Beskidzkiej, I LO w Rabce Zdroju, Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Chrzanowie, Szkoły Podstawowej w Rabie Wyżnej i Szkoły Podstawowej w Płazie. Nasze reprezentantki zajęły niestety dalsze miejsca choć same już uczestnictwo w konkursie było dużym przeżyciem.
Zwycięzcy pierwszych 3 nagród, pojadą na wycieczkę do Brukseli do Parlamentu Europejskiego. Przedstawiciele trzech zwycięskich zespołów otrzymali także szable honorowe. Obrzędu pasowania dokonali Bracia Kurkowi.
Z roku na rok w naszym konkursie, którego celem jest budzenie i umacnianie postaw patriotycznych, zwłaszcza wśród najmłodszych, zwiększa się liczba uczestników i poziom prac.
Warte podkreślenia jest to, że uczestnicy przedstawiają historię Polski za pomocą nowoczesnych środków wyrazu. Wszystkie prace nadesłane na konkurs są dostępne w internecie, te nagrodzone zaś szczególnie, wyświetlane są zaś na telebimach reklamowych w miejscach publicznych. Teraz na telebimach przy rondzie Grzegórzeckim w Krakowie wyświetlany jest film o zabójstwie ks. Popiełuszki, wykonany przez zespół z Tarnawy Dolnej – powiedział naszemu sprawozdawcy Mirosław Gryko, organizator konkursu, który wraz z Barbarą Nowak, małopolskim Kuratorem Oświaty, sen. Andrzejem Pająkiem i G. Rokoszem-Kuczyńskim wręczał nagrody zwycięzcom. Blisko 400 prac wykonanych w trakcie dotychczasowej edycji konkursu jest dostępnych w internecie pod adresem: www.konkurs-patrianostra.pl.
Na zdjęciach w galerii: uczennice Szkoły Podstawowej nr 89 w Krakowie z kl. 7a Julia Guzik, Gabriela Cholewa, Aleksandra Bojko z organizatorami Galii konkursu Mirosławem Gryko i sen. Andrzejem Pająkiem.
Ks. dr Ryszard Barański

Nr Konta:   Bank PKO   69 1020 2906 0000 1802 0355 6321