Uwaga ważne! Jakość powietrza w Krakowie.

Jakość powietrza w Krakowie to jeden z ważniejszych problemów gminy Kraków. Zwracają na to coraz częściej uwagę mieszkańcy naszego miasta. Władze Krakowa podejmują liczne działania, aby poprawić stan powietrza pomimo niekorzystnego geograficznego położenia i braku cyrkulacji powietrza.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania miasta organizuje zbiórkę liści i odpadów organicznych do kompostowania, aby ograniczyć emisję substancji w trakcie spalania odpadów oraz częste mycie ulic Krakowa. Gmina Kraków zakupiła część taboru elektrycznego dla MPK, aby ograniczyć wypuszczanie spalin do środowiska. Zorganizowano darmowe przejazdy dla uczniów oraz osób dorosłych w czasie II stopnia zanieczyszczeń powietrza. W Krakowie realizowany jest program kontroli i wymiany pieców węglowych. Od ubiegłego roku realizowany jest projekt zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie. W naszym mieści istnieje już 6 stacji pomiarowych, docelowo ma być osiem, są też stacje mobilne, między innymi na os. Piastów. Zanieczyszczone powietrze może wpływać negatywnie na nasze zdrowie, w szczególności nasilają się dolegliwości układu oddechowego i naczyniowo- krwionośnego. Na dolegliwości narażone są przede wszystkim dzieci i osoby starsze.

Na terenie miasta Krakowa realizowany jest program ochrony powietrza, w ramach którego zaczęły obowiązywać trzy stopnie zagrożenia :
I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza - kod żółty- o charakterze informacyjnym dla poziomów pyłu PM10 powyżej 50 μg/m³. Zaleca się wtedy ograniczenie czasu przebywania na powietrzu zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi, skóry, oczu i chorobami krążenia. W przypadku II stopnia zagrożenia dla poziomów pyłu PM10 powyżej 200 μg/m³ - kod pomarańczowy – zaleca się nie przebywanie na otwartej przestrzeni zbyt długo dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu, i chorobami układu krążenia.

Decyzja o wprowadzeniu III stopnia zagrożenia podejmowana jest przez Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, w przypadku zaistnienia sytuacji gdy poziom stężenia pyłu PM10 wskazuje dla aktualnej doby powyżej 200 μg/m³ zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą , chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu i zaniechać palenia papierosów. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem.Jak postępować kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone. Poleca się:
1.Używanie w domu oczyszczacza powietrza i nie otwierania okien przy zanieczyszczeniu powyżej 50 μg/m³;
2.Nie uprawianie sportów na zewnątrz i zakładanie masek ochronnych;
3.Częste pranie ubrań noszonych na otwartym powietrzu lub zamykanie ich po powrocie do domu w szafie lub oddzielnym pomieszczeniu.
4.Uprawianie w domu jak największej ilości roślin, polecano szczególnie sansewierie tzw. wężowe liście, które odznaczają się niezwykłą zdolnością oczyszczania powietrza, ale i trzykrotki i zielistki doskonale oczyszczają powietrze . Zwracano uwagę ,że w pomieszczeniach towarzyszą nam różne substancje( tworzywa sztuczne, kleje, farby, sprzęt elektroniczny, środki czystości, odświeżacze powietrza), które wydzielają szkodliwe związki i właśnie rośliny mogą nam pomóc je skutecznie usunąć;
5. Aplikację na telefon pozwalającą mieć bieżącą informacje o stanie powietrza na naszym osiedlu.
6. Należy zastanowić się czy warto zabierać rodzinę na wypoczynek w okresie grzewczym do miejscowości uzdrowiskowych, warto śledzić monitoring zanieczyszczeń powietrza dla danej miejscowości. Nie zawsze wyjazd poza Kraków gwarantuje zdrowy wypoczynek.
W dzienniku elektronicznym naszej szkoły w ogłoszeniach zamieszczane są codziennie informacje o stopniu zanieczyszczeń powietrza w Krakowie.
Opracowano na podstawie www.polskialarmsmogowy.pl; wwwportaledukacyjnykrakow.pl

Komunikaty

Kontakt z sekretariatem szkoły możliwy jedynie pod numerem telefonu

660 63 73 73


 Nowy adres mailowy: sekretariat@sp89krakow.p


 

 Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 89

os. Piastów 34a
31-624 Kraków

Nr Konta:   Bank PKO  BP  69 1020 2906 0000 1802 0355 6321

slonko

edziennik

edziennik

spzlink2

naszeszkoly

ewidencja

bezpieczne wakacje

kuratorium

portal krakowa

Zintegrowana Policja

logo oke

grosik

Uniwersytet Dzieci logo kolor

logo ppp

sieciaki

logoBIP