10 października Święto Drzewa

Święto Drzewa ma na świecie stary rodowód, jego początki to 1872r kiedy to Julius Sterling Morton gubernator Stanu Nebraska i minister rolnictwa USA zwrócił się do swoich rodaków z prośba o sadzenie drzew 10 kwietnia. Ta tradycja szybko się przyjęła.Od 1951 roku decyzją ONZ święto to obchodzone jest w krajach członkowskich. Niestety drzewostany znikają w znacznie szybszym tempie niż są odtwarzane.

Zajmują 30% powierzchni planety, ale człowiek prowadzi rabunkową gospodarkę leśną co minutę wycinane się obszary o wielkości 36 boisk do piłki nożnej.Drzewa pełnią ważną rolę regulacyjną. Odżywiają się dwutlenkiem węgla wytwarzają tlen w procesie fotosyntezy. Zapobiegają erozji gleby, a rozbudowane systemy korzeniowe wzmacniają zbocza gór i brzegi rzek. Drzewa dają cień i obniżają temperaturę w miastach w czasie upalnych dni . Dzięki transpiracji nawilżają powietrze . Jeden solidny okaz działa ja 5 klimatyzatorów w upalne dni, odparowując z gleby 300-400 l wody na godzinę W zimie spowalniają wiatry i ograniczają wychłodzenie budynków.
W Polsce święto to realizują stowarzyszenia ekologiczne, nadleśnictwa i szkoły. W naszej szkole nauczyciele przyrody z uczniami klas 4-6 postanowili zwrócić uwagę społeczności szkolnej na znaczenie drzew dla środowiska przyrodniczego i człowieka. Na korytarzach I i II piętra rozmieszczono stanowiska, gdzie prezentowano dostępne na naszym osiedlu elementy drzew takich jak : dąb, topola, olcha, brzoza, klon, lipa, sosna, świerk, modrzew itd. Uczniowie klas 4 i 5 założyli hodowle drzew w doniczkach takich jak: świerki, brzozy, wierzby. Mamy nadzieje na wiosnę znaleźć dla nich miejsce na naszym osiedlu. Można było rozwiązać zagadkę lub krzyżówkę, zagrać w grę lub wykonać test drzewa..
Uczniowie klasy 5a przygotowują warsztaty o smogu krakowskim i znaczeniu drzew w pochłanianiu zanieczyszczeń naszego powietrza.
Zdrowe drzewo to wspólne dobro, które towarzyszy co najmniej kilku pokoleniom. Każdy znajdzie w pamięci takie drzewo, na które się wspinał czy oglądał przez okno. Przytulanie drzew, które zaleca sylwoterapia, umożliwia czerpanie z nich pozytywnej energii w czystej postaci. Przekonani czy nie, dostajemy od drzew tyle korzyści, że w Święto Drzewa warto się do któregoś przytulić!
Na zdrowie !!!!

Nr Konta:   Bank PKO   69 1020 2906 0000 1802 0355 6321