10 października Święto Drzewa

Święto Drzewa ma na świecie stary rodowód, jego początki to 1872r kiedy to Julius Sterling Morton gubernator Stanu Nebraska i minister rolnictwa USA zwrócił się do swoich rodaków z prośba o sadzenie drzew 10 kwietnia. Ta tradycja szybko się przyjęła.Od 1951 roku decyzją ONZ święto to obchodzone jest w krajach członkowskich. Niestety drzewostany znikają w znacznie szybszym tempie niż są odtwarzane.

Zajmują 30% powierzchni planety, ale człowiek prowadzi rabunkową gospodarkę leśną co minutę wycinane się obszary o wielkości 36 boisk do piłki nożnej.Drzewa pełnią ważną rolę regulacyjną. Odżywiają się dwutlenkiem węgla wytwarzają tlen w procesie fotosyntezy. Zapobiegają erozji gleby, a rozbudowane systemy korzeniowe wzmacniają zbocza gór i brzegi rzek. Drzewa dają cień i obniżają temperaturę w miastach w czasie upalnych dni . Dzięki transpiracji nawilżają powietrze . Jeden solidny okaz działa ja 5 klimatyzatorów w upalne dni, odparowując z gleby 300-400 l wody na godzinę W zimie spowalniają wiatry i ograniczają wychłodzenie budynków.
W Polsce święto to realizują stowarzyszenia ekologiczne, nadleśnictwa i szkoły. W naszej szkole nauczyciele przyrody z uczniami klas 4-6 postanowili zwrócić uwagę społeczności szkolnej na znaczenie drzew dla środowiska przyrodniczego i człowieka. Na korytarzach I i II piętra rozmieszczono stanowiska, gdzie prezentowano dostępne na naszym osiedlu elementy drzew takich jak : dąb, topola, olcha, brzoza, klon, lipa, sosna, świerk, modrzew itd. Uczniowie klas 4 i 5 założyli hodowle drzew w doniczkach takich jak: świerki, brzozy, wierzby. Mamy nadzieje na wiosnę znaleźć dla nich miejsce na naszym osiedlu. Można było rozwiązać zagadkę lub krzyżówkę, zagrać w grę lub wykonać test drzewa..
Uczniowie klasy 5a przygotowują warsztaty o smogu krakowskim i znaczeniu drzew w pochłanianiu zanieczyszczeń naszego powietrza.
Zdrowe drzewo to wspólne dobro, które towarzyszy co najmniej kilku pokoleniom. Każdy znajdzie w pamięci takie drzewo, na które się wspinał czy oglądał przez okno. Przytulanie drzew, które zaleca sylwoterapia, umożliwia czerpanie z nich pozytywnej energii w czystej postaci. Przekonani czy nie, dostajemy od drzew tyle korzyści, że w Święto Drzewa warto się do któregoś przytulić!
Na zdrowie !!!!

Komunikaty

Kontakt z sekretariatem szkoły możliwy jedynie pod numerem telefonu

660 63 73 73


 

Zwracamy się do Państwa z serdeczną prośbą o przekazanie 1% odpisu  podatku na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Szkole Małopolska.
Rubryka: numer KRS - 0000052078
Rubryka: informacje uzupełniające - cel szczegółowy - należy wpisać:
dla Szkoły Podstawowej 89 Kraków.

Szczegółowe informacje w Librusie.


 

W zakładce REKRUTACJA można już znaleźć aktualny harmonogram rekrutacji do klasy pierwszej na rok szkolny 2020/21.


 

 Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 89

os. Piastów 34a
31-624 Kraków

Nr Konta:   Bank PKO  BP  69 1020 2906 0000 1802 0355 6321

slonko

edziennik

edziennik

spzlink2

naszeszkoly

ewidencja

bezpieczne wakacje

kuratorium

portal krakowa

Zintegrowana Policja

logo oke

baner kompetencje na szostke

Uniwersytet Dzieci logo kolor

akademiaprzyszlosci

logo ppp

sieciaki

logoBIP