Konkurs - Odblaskowa szkoła

KONKURS "ODBLASKOWA SZKOŁA"
Tak jak co roku nasza szkoła uczestniczy w kolejnej edycji konkursu ,,Odblaskowa szkoła”. Konkurs odbywa się pod patronatem Policji, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Wojewody Małopolskiego, Krajowego Centrum BRD oraz Małopolskiej Rady Bezpieczeństwa.
W naszej szkole podjęto szereg działań takich jak : organizowano konkursy plastyczne oraz konkursy wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego dla klas 1-6; uczniowie spotykali się z przedstawicielami policji, nauczyciele prowadzili zajęcia z zakresu edukacji komunikacyjnej oraz utrwalali wiedzę w tym zakresie na zajęciach praktycznych; prowadzono akcję uświadamiającą konieczność ustawowego obowiązku korzystania z odblasków przez dzieci do lat 15 na zebraniach z rodzicami.

Głównym celem konkursu była promocja elementów odblaskowych jako elementów ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. Zachęcamy uczniów, rodziców i nauczycieli do noszenia odblasków. Mogą to być : kamizelki odblaskowe, samozaciskowe opaski, zawieszki, czapki, smycze, worki, szelki, naklejki, rękawy, lampki rowerowe, światełka odblaskowe z diodami LED itd. .
Poniżej krótkie przypomnienie elementarnych zasad , które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły:

Podróżując pieszo:
• Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.
• Dzieci poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym powinny nosić jaskrawe ubrania i elementy odblaskowe.
• Należy korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku, z pobocza.
• Idąc jezdnią, dzieci powinny chodzić jedno za drugim.
• Przechodzić przez jezdnię należy w miejscach oznaczonych pasami, czyli przez tzw. zebrą – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m.
• Nie należy przebiegać przez jezdnię.
• W pierwszych tygodniach nauki rodzice powinni odprowadzać dziecko do szkoły, pokazując mu najbezpieczniejszą trasę.
• Przechodząc przez jezdnię, należy zawsze upewnić się, czy jest to bezpieczne, patrząc w lewo, potem w prawo i znowu w lewo.

Podróżując rowerem:
• Rowerzysta powinien mieć na głowie kask oraz w miarę możliwości, ochraniacze.
• Rower powinien być sprawny technicznie - niezbędne wyposażenie to światło barwy białej z przodu oraz czerwone z tyłu, a także sprawne hamulce i sygnał dźwiękowy (dzwonek).
• Dziecko w wieku do 7 lat rowerem przewozimy na specjalnym siodełku.
• Osoba, która ubiega się o kartę rowerową, musi mieć ukończone 10 lat.

Podróżując samochodem i autobusem:
• W samochodzie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, należy przewozić w foteliku ochronnym.
• Jeśli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną, fotelik umieszczony na przednim siedzeniu nie może być zwrócony tyłem do kierunku jazdy.
• Nie wolno przewozić dziecka do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu poza fotelikiem.
• Zawsze zapinamy pasy bezpieczeństwa.

Troska o bezpieczeństwo naszych dzieci jest obowiązkiem nas dorosłych.

Małe dzieci nie potrafią same przewidzieć następstw swoich decyzji. Stąd apel do rodziców dbajmy o edukację naszych dzieci i rzetelne przygotowanie dziecka na potencjalne niebezpieczeństwa drogowe.
Pamiętajmy, że dziecko uczy się głównie przez naśladowanie. Dobry przykład dawany przez rodziców to podstawa jego późniejszego zachowania. Na zdjęciu poniżej przedstawiono wzorcowe zachowanie rodzica i dziecka przechodzącego przez jezdnię. Patrzmy i naśladujmy!

Serdecznie zapraszamy na zebrania i konsultacje.

Spotkania odbędą się w następujących terminach:

12 grudnia 2017 r. (wtorek)
16:30 - zebrania klas 7

16:30 - zebranie klasy 3c

17:00 - zebranie klasy 3f

17:30 - zebrania klas 3a i 3b

13 grudnia 2017 r. (środa)
16:45- zebrania klas 1-6
17:15-18:30- konsultacje z nauczycielami