Czyste powietrze w Krakowie to zdrowsi mieszkańcy

W dniu 13 lutego klasa 5d zaprezentowała uczniom  klas  3- 6  warsztaty na temat krakowskiego smogu.  Przedstawiono prezentacje o powietrzu i źródłach jego zanieczyszczenia. Uświadomiono uczniom, że  jako mieszkańcy Krakowa są  narażeni na przewlekłe choroby z powodu zanieczyszczeń powietrza.

Główną przyczyną  tego jest spalanie węgla w kotłach i piecach domowych. Do powietrza dostaje się wtedy szkodliwy dla zdrowia pył zawieszony (PM10, PM 2,5) oraz rakotwórczy benzo(a) piren. Przedstawiono także propozycje co można zrobić, aby  uniknąć choćby części skutków zanieczyszczenia powietrza. Na zakończenie przygotowano  doświadczenia i zagadki z nagrodami.  Prezentacja zakończyła się  sygnałem alarmowym   i symbolicznym ubraniem  masek na twarze. Zaapelowano  do rodziców uczniów o podpisywanie petycji do rządu Polski o radykalne działania w celu  poprawienia stanu powietrza w Krakowie.  Poniżej można obejrzeć zdjęcia.