Bezpieczny wypoczynek

Nie samą nauką uczeń żyje czyli  rady  na bezpieczny wypoczynek.

Wypoczynek dzieci i młodzieży organizowany jest w czasie wolnym od nauki szkolnej: w czasie wakacji i ferii w formie kolonii, półkolonii, obozów, wczasów z rodziną, pobytów u rodziny i wypoczynku w  miejscu zamieszkania.

Wypoczynek uzupełnia  pracę szkoły, pomaga zdobywać nowe  doświadczenia. Aby dzieci mogły w pełni korzystać z uroków wypoczynku niezbędne jest zapewnienie im bezpieczeństwa.

Przyczynami wielu kłopotów  uczniów bywa ich łatwowierność, naiwność, brak rozwagi i wyobraźni.Dlatego niezbędnie jest wyrobienie w dziecku odruchu nieufności wobec nieznajomych i nawyku  organizowania bezpiecznych zabaw.

Oto kilka rad  na wakacje dla rodziców i dzieci:

• Bezwzględnie należy zakazać dzieciom przyjmowania od obcych prezentów, oddalania się z obcymi osobami,  wsiadania do pojazdów  kierowanych przez nieznajomych.
  • Podczas nieobecności opiekunów w domu   dzieci nie powiinny  otwierać drzwi mieszkania  obcym, znajomymi i innym dzieciom.

Wakacyjne miesiące sprzyjają spędzaniu wolnego czasu na słońcu. Aby uchronić dziecko przed  nieprzyjemnymi  doświadczeniami należy zapoznać jez następującymi zasadami.

1.Umiarkowane przebywanie  na słońcu i unikanie wysiłku w pełnym słońcu.

2.Noszenie nakrycia głowy, okularów  słonecznych z filtrem oraz stosowanie kremów z filtrem.

Ciepłe dni wakacyjne sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Bezpieczeństwo rodziny nad wodą zależy od przestrzegania następujących zasad:

1. Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.

2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.

3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki.

4. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu( dorośli) alkoholu.

5. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.

6. Skaczmy "na główkę" tylko na basenach. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

7. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

Wiele dzieci w okresie wypoczynku niemal codziennie wybiera się na przejażdżki rowerowe. Korzystanie z roweru oprócz przyjemności wymaga   stosowania  przepisów ruchu drogowego.

Oto zasady bezpiecznej jazdy na rowerze:

1.Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru. W czasie jazdy używaj kasku.

2.Zanim ruszysz w drogę dokladnie się rozejrzyj, w miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.

3.Przestrzegaj przepisów drogowych: przed skrzyżowaniem, wyjazdami z bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu, nie wymuszaj pierszeństwa przejazdu, sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty, nie ścinaj  zakrętów.

4.W czasie jazdy zawsze uważaj!

Ważne  telefony:

112-telefon alarmowy służb ratowniczych;