I nie było już świata - projekt klas ósmych

W październiku i listopadzie 2021 r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły wzięli udział w projekcie pt. „I nie było już świata… Auschwitz–Birkenau - nazistowski obóz zagłady”. Celem zajęć było podjęcie przez uczniów refleksji nad znaczeniem takich wartości uniwersalnych jak życie, wolność, patriotyzm, godność i prawa człowieka, a także przygotowanie do odwiedzenia Muzeum. Zwieńczeniem projektu był wyjazd do Auschwitz–Birkenau, w czasie którego uczniowie stali się świadkami trudnej historii.

Projekt miał charakter interdyscyplinarny:

  • W czasie lekcji wychowawczych ósmoklasiści przygotowywali się do odwiedzenia muzeum, rozmawiali na temat stereotypów i uprzedzeń.
  • Na zajęciach języka polskiego poznali utwory literackie poświęcone tematyce martyrologii i Holocaustu (T. Różewicz, T. Borowski, I.Fink).
  • Na lekcjach historii obejrzeli i omówili film „Świadkowie” rekomendowany dla młodzieży przez Muzeum Auschwitz.
  • Uczniowie w czasie lekcji informatyki wzięli udział w badaniach ankietowych projektu Instytutu Socjologii UJ na temat: Auschwitz w pamięci społecznej Polaków po 75 latach. W kontekście przemian pamięci o zagładzie Żydów i II wojnie światowej oraz polityki pamięci w Polsce, Europie i na świecie.
  • Na zakończenie obejrzeli nagranie przemówienia Mariana Turskiego, który zwracał uwagę młodzieży, aby nie pozostawać obojętnym na krzywdę, a także w formie pisemnej podzielili się swoimi refleksjami po odwiedzeniu Muzeum.

Wychowawcy i nauczyciele zachęcili uczniów do udziału w Ogólnopolskim Konkursie pt. „Auschwitz, a postrzeganie współczesnego świata…”. Liczymy na ciekawe prace – wychowawcy czekają na nie do stycznia 2022 r.

 

Komunikaty

Kontakt z sekretariatem szkoły możliwy jedynie pod numerem telefonu

660 63 73 73


 Nowy adres mailowy: sekretariat@sp89krakow.p


 

 Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 89

os. Piastów 34a
31-624 Kraków

Nr Konta:   Bank PKO  BP  69 1020 2906 0000 1802 0355 6321

slonko

edziennik

edziennik

spzlink2

naszeszkoly

ewidencja

bezpieczne wakacje

kuratorium

portal krakowa

Zintegrowana Policja

logo oke

grosik

Uniwersytet Dzieci logo kolor

logo ppp

sieciaki

logoBIP