W październiku i listopadzie 2021 r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły wzięli udział w projekcie pt. „I nie było już świata… Auschwitz–Birkenau - nazistowski obóz zagłady”. Celem zajęć było podjęcie przez uczniów refleksji nad znaczeniem takich wartości uniwersalnych jak życie, wolność, patriotyzm, godność i prawa człowieka, a także przygotowanie do odwiedzenia Muzeum. Zwieńczeniem projektu był wyjazd do Auschwitz–Birkenau, w czasie którego uczniowie stali się świadkami trudnej historii.
Projekt miał charakter interdyscyplinarny:
- W czasie lekcji wychowawczych ósmoklasiści przygotowywali się do odwiedzenia muzeum, rozmawiali na temat stereotypów i uprzedzeń.
- Na zajęciach języka polskiego poznali utwory literackie poświęcone tematyce martyrologii i Holocaustu (T. Różewicz, T. Borowski, I.Fink).
- Na lekcjach historii obejrzeli i omówili film „Świadkowie” rekomendowany dla młodzieży przez Muzeum Auschwitz.
- Uczniowie w czasie lekcji informatyki wzięli udział w badaniach ankietowych projektu Instytutu Socjologii UJ na temat: Auschwitz w pamięci społecznej Polaków po 75 latach. W kontekście przemian pamięci o zagładzie Żydów i II wojnie światowej oraz polityki pamięci w Polsce, Europie i na świecie.
- Na zakończenie obejrzeli nagranie przemówienia Mariana Turskiego, który zwracał uwagę młodzieży, aby nie pozostawać obojętnym na krzywdę, a także w formie pisemnej podzielili się swoimi refleksjami po odwiedzeniu Muzeum.
Wychowawcy i nauczyciele zachęcili uczniów do udziału w Ogólnopolskim Konkursie pt. „Auschwitz, a postrzeganie współczesnego świata…”. Liczymy na ciekawe prace – wychowawcy czekają na nie do stycznia 2022 r.