10 października obchodzimy w Polsce Dzień Drzewa.

Święto zostało zainicjowane pod koniec XIX wieku przez amerykańskiego sekretarza rolnictwa Juliusza Sterlinga Mortona. Jako miłośnik przyrody, zaapelował on do społeczeństwa, by każdy kto może, posadził drzewo 10 kwietnia.

Wiele osób zaangażowało się w tą akcję i rokrocznie ją kontynuowało w myśl przewodniego hasła Mortona: „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość". Do Europy święto dotarło w połowie XX wieku. W Polsce Dzień Drzewa jest obchodzony od 2002 roku, pół roku po amerykańskim Arbor Day – 10 października. Z okazji tego święta w wielu miejscach są prowadzone akcje sadzenia drzew. Z tej okazji w naszej szkole klasy 5-6 przygotowały kartki z zielnika, abyśmy nauczyli sie rozpoznawać najpopularniejsze drzewa rosnące w naszym kraju. Na co dzień nie doceniamy siły i mocy drzew. Dają nam tlen są miejscem odpoczynku, dają nam cień.
Czy wyobrażasz sobie miasto w którym nie będzie, ani jednego drzewa?
Nie jest to możliwe. Doceń drzewa zwłaszcza, że dzięki nim mamy: tlen, papier, meble możemy budować domy. Na każde drzewo, które zostało wycięte powinno zostać posadzone nowe. Równowaga w przyrodzie musi istnieć!
Sprawdź swoją wiedzę o drzewach. Kliknij na link, który zamieszczam poniżej.

Coś dla zaawansowanych w linku poniżej.

Każdą najbliższą lekcję biologii w klasach 5-8 rozpoczniemy quizem wiedzy o drzewach.
Dobrej zabawy :)
W. Bętkowska

Ciekawostka!!!
Czy wiesz, że wiele osób uważa, że najstarszym drzewem w Polsce jest dąb Bartek z województwa świętokrzyskiego ma ponad 1000 lat. Tymczasem najstarszy jest cis z Henrykowa w woj. dolnośląskim jego wiek szacowany jest na 1280 lat.

Źródło: powietrze.krakow.pl