„HOBBIT i wielkie serca społeczności SP 89 z os. Piastów w Krakowie - dla WERKI”

15 marca br. w Młodzieżowym Domu Kultury im. Andrzeja Bursy na os. Tysiąclecia w Krakowie odbyło się charytatywne przedstawienie pod tytułem ,,Hobbit”, przygotowane przez uczniów klasy VIa i VIIb Szkoły Podstawowej nr 89 pod kierownictwem naszych pań nauczycielek- pani Sylwii Poznańskiej oraz pani Agnieszki Gryboś.

Wszystkie pieniądze uzyskane ze sprzedaży biletów przeznaczone zostały na leczenie chorej na mukowiscydozę naszej koleżanki – Weroniki. Równolegle do wystawianego przedstawienia odbył się kiermasz charytatywny, z którego cały dochód przeznaczony został również na ten szczytny cel. Na kiermaszu Samorząd Uczniowski sprzedawał m.in. prace wykonane własnoręcznie przez uczniów SP 89.

Spektakl wystawiliśmy w sali teatralnej MDK im. A. Bursy, która mogła pomieścić na jednym przedstawieniu ponad sto osób. Ze względu na duże zainteresowanie akcją sztukę zagraliśmy dwukrotnie w ciągu jednego dnia. Impreza okazała się wielkim sukcesem.
Wszyscy wytrwale i z ogromnym zaangażowaniem pracowaliśmy nad tym projektem przez ponad rok. Spektakl wypadł bardzo profesjonalnie, moim zdaniem na poziomie co najmniej zaawansowanej grupy teatralnej. Fabuła osadzona została na wątkach powieści Tolkiena, jednak pani Poznańska nieco ją zmodyfikowała, przez co tekst stał się bardzo zabawny. Całość uzupełniała doskonale zaprojektowana scenografia. Chatka Hobbita, grota Smauga czy jaskinia Golluma przeniosły widzów w autentyczny świat Hobbita. Tło uzupełniały slajdy przedstawiające miejsca podróży kompanii Thorina, które zarówno dla widzów dużych, jak i małych były doskonałym uzupełnieniem barwnych strojów i rekwizytów. Uczniowie wcielili się w odgrywane postacie z całym sercem i zaangażowaniem. W wątki Tolkienowej opowieści wpleciono liczne utwory muzyczne, a ta mieszanka różnych epok i stylów zachwyciła publiczność. ,,Brunetki, blondynki…”, ,,Damą być…” czy ,,Rozpędzeni w stronę słońca” to tylko niektóre z hitów, które zaśpiewali bohaterowie „Hobbita”. Wszystko tworzyło spójną całość, a aktorzy wiernie oddali charakter postaci, w których role się wcielili, dodając jednak trochę własnej interpretacji, podkreślając indywidualność każdej z nich. Współczesne motywy splecione z realiami powieści („dresiarze” w roli Goblinów, robotnicy budowlani jako Trolle czy król elfów - projektant mody Elforio) wprowadziły element zaskoczenia i nieprzewidywalności dla znawców powieści Tolkiena. Choreografia bohaterów biegnących ku przygodzie lub pływających w beczkach dopełniła całości uczty dla oczu i uszu widzów.
Nasz projekt okazał się ogromnym sukcesem - nie tylko artystycznym, ale również charytatywnym, społecznym i wychowawczym. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, paniom nauczycielkom za ciężką pracę, a widzom za hojne datki.

Paweł Toczyski, uczeń klasy VIa
- odtwórca roli Bilba Bagginsa

Szczegółowe informacje dotyczące postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2019/2020 do klas pierwszych, dostępne są w zakładce REKRUTACJA.